U slučaju da je vojnik ranjen, sustav ugrađen u odijelo nadgleda njegove vitalne funkcije te reguliše dotok kiseonika, toplote i vazduha. Prema planovima, odijelo službenog naziva TALOS trebalo bi da ima program za slučaj ranjavanja koji zaustavlja krvarenje uz pomoć medicinske pene.
Jedna od ideja je i da bude opremljeno za napade, a ne samo savršeno odbrambeno oružje.
Kako piše Defens Teh, "Iron Man" odijelo trenutno razvija niz organizacija: 56 različitih korporacija, 16 vladinih agencija, 13 univerziteta i deset nacionalnih laboratorija. Ako sve prođe po planovima, Iron Man na bojno polje može doći u roku od četiri godine.
- Ako odijelo bude razvijeno na pravi način, to će biti revolucija u poboljšanju šansi za preživljavanje i sposobnosti specijalnih jedinica - izjavio je američki admiral Vilijam Mek Rejven.
Naime, odijelo bi trebalo omogućiti podizanje tereta koje vojnik ne može sam podići i imati displej s taktičkim informacijama o svemu što vojnik u odijelu vidi vezan uz kacigu.
- To je napredan oklop. Komunikacije, antene, senzori... Sve stane - izjavio je pukovnik Karl Borjes. Displej je najteža stavka, zbog činjenice da mora biti sinhronizovan s pokretima glave. Samo nekoliko milisekundi kašnjenja može izazvati efekt mučnine. Neke elemente nove opreme vojska se nada da integriše u svoju opremu za godinu dana.