Katar je prva bliskoistočna država koja će biti domaćin svjetskog fudbalskog prvenstva, zbog čega je napravljen opširni program izgradnje, koji uključuje 11 milijardi dolara za novi aerodrom, 5,5 milijardi dolara za pristanište brodova, te milijardu dolara za saobraćajnice u prijestolnici Dohi.
Zemlja će, kako prenosi rtcg.me, potrošiti 20 milijardi dolara na autoputeve kako bi izgradila devet i obnovila tri stadiona, koji će koristiti solarnu energiju i uređaje za klimu, zbog visokih temperature, koje se penju i do 45 stepeni.
Međutim, uslovii u kojima mnogi rade su očajni, pa često dolazi do razboljevanja i smrtnih slučajeva Mnogi od radnika dolaze zbog lažnih obećanja kompanija o visokim platama i dobrim uslovima, da bi im, kada počnu da rade, poslodavac oduzeo pasoše i izložio ih lošim usletima rada.
U posljednje dvije godine, u Kataru je umrlo 455 indijskih radnika na gradilištima za Mundijal 2022., objavili su indijski zvaničnici.
U 2012. umrlo je 237 ljudi, a do 5. decembra 2013. njih još 218, ali nije pojašnjeno koji je bio uzrok njihove smrti, prenosi Index.hr.
IZ FIFA-e su priznali da je stanje s migrantima koji rade na gradilištima vezanim za svjetsko prvenstvo "neprihvatljivo" i "strašno", ali da bi oduzimanje tog sportskog događaja Kataru bilo "kontraproduktivno".
Nepal je još jedna zemlja koja daje strahovit danak u krvi, kako bi se za osam godina u Kataru mjesec dana igralo SP. Posljednje dvije godine 400 Nepalaca poginulo je na gradilištima širom te zemlje, 200 koji su radili na infrastrukturi za SP, navodi se u izvještaju Amnesti Internešnala, pod nazivom "Tamna strana imigracije".
O brutalnim uslovima rada na katarskim gradilištima, svjedoči i podatak da je od 2010. do kraja 2013., prilikom izgradnje raznih objekata ukupno poginulo 538 nepalskih radnika.
Osim zastrašujućeg broja poginulih, u izvještaju stoji da su na desetine hiljada radnika žrtve svakodnevnog zlostavljanja: neisplate plata, prekovremenog rada u najtežim uslovima, nedovoljne zaštite koja rezultira povredama na radu, dok su mnogi žrtve prisilnog rada, pa čak i trgovine ljudima.
Blizu 90 odsto ljudi koji žive u toj zemlji su stranci, što je najviša stopa imigrantske radne snage u svijetu. Iako Katar ima zakone o radu, problem je u tome što se oni često ne sprovode, ali Ujedinjene nacije smatraju da se to mora promijeniti.