"Nacrt zakona predviđa da takve mogućnosti dobiju predsjednik i vlada kako bi se naš suverenitet zaštitio od nasrtaja", rekao je autor nacrta, predsjednik Komiteta za ustavno zakonodavstvo, sudska i pravna pitanja i razvoj civilnog društva Andrej Klišas.
Prema njegovim riječima, trenutno pravnici detaljno izučavaju pitanje koliko je mogućnost konfiskacije kompanija i privatnih lica u skladu sa Ustavom Rusije.
"Ipak, ne sumnjamo da to odgovara evropskim standardima", rekao je Klišas agenciji RIA Novosti, dodajući da je "dovoljno sjetiti se primjera Kipra, kada je konfiskacija u suštini postala jedan od uslova pružanja pomoći EU toj zemlji".
Prema riječima ruskog senatora, takve mjere predviđaju se za posebni federalni zakon.
"Sve sankcije treba da budu uzajamne", rekao je on.
Klišas je, kako navodi Itar-Tass, najavio da će taj dokument biti razmotren i sa poslanicima Državne dume (donjeg doma parlamenta).
Ta agencija podsjeća da će se na samitu EU u četvrtak razmatrati usvajanje mogućih sankcija Rusiji i da je šef francuske diplomatije Loran Fabijus rekao da će one biti usvojene ako ne bude smanjena napetost oko situacije oko Ukrajine.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je juče, odgovarajući na prijetnje Zapada sankcijama, da "o posledicama sankcija Rusiji treba da misle oni koji namjeravaju da ih uvode".
"Šteta će u globalnom svijetu biti uzajamna, a prijetnje Rusiji su kontraproduktivne i štetne", rekao je Putin, a podsjeća Itar-Tas s.
Tanjug