Predsjednik Paname Rikardo Martineli je na "Tviteru" objavio juče da je potez Venecuele iznenađujući, navodeći da jedino želi da Venecuela pronađe mir i ojača svoju demokratiju.
Ranije juče, na ceremoniji kojom je u Venecueli obilježena godišnjica smrti predsjednika Uga Čavesa, Maduro je rekao da je odlučio da zamrzne sve trgovinske i ekonomske veze s Panamom.
Maduro je ovo saopštio nakon što je Panama zatražila da se u četvrtak održisastanak u njenom sjedišu u Vašingtonu i da se na njemu pokuša pronaći rešenje za napetost u Venecueli.
Panama je predložila konsultacije na nivou ministara spoljnih poslova koji bi analizirali situaciju u Venecueli.
- Zbog otvorene zavere ambasadora Paname u Organizaciji američkih država, odlučio sam da prekinem sve političke i diplomatske veze s Panamom - rekao je Maduro na mjestu gde je sahranjen Čaves, na prostoru gdje se nekada nalazila vojna kasarna.
- Niko neće nekažnjeno sprovoditi zavjeru tražeći intervenciju protiv naše otadžbine. Dosta - rekao je Maduro u društvu levičarskih predsednika Kube Raula Kastra, Nikaragve Danijela Ortege i Evo Moralesa iz Bolivije.
Protesti u Venecueli su počeli 4. februara u gradu San Kristobal na zapadu zemlje, a otada je najmanje 18 ljudi poginulo, a više od 260 povrijedjeno, podsjetio je AFP.
Maduro je optužio SAD da stoje iza demonstracija.
Rasprostranjeni kriminal, visoka inflacija, nestašice osnovnih namirnica i pogoršanje životnog standarda izazvali su gnijev stanovništva prema vladi, naročito među srednjom klasom koju je to naviše pogodilo, navode agencije.
Analitičari kažu da protesti, u kojima uglavnom učestvuju pripadnici srednje klase, još ne predstavljaju pretnju za vladu Čavesovog naslednka Nikolasa Madura koji se oslanja na veliku podršku koju je siromašno stanovništvo pružalo Čavesu, prenosi Tanjug.