Najskuplji grad na svijetu Singapur, slede Pariz, Oslo...

Najskuplje svjetske metropole

Najskuplji grad na svijetu Singapur, slede Pariz, Oslo...

Grad-država Singapur je najskuplja svjetska metropola, koja se za 10 godina popela sa desetog na prvo mjesto liste "najpaprenijih" gradova na planeti, prema anketi britanskog nedeljnika Ekonomist.

Ekonomist je sastavio listu na osnovu prosječnih cijena 160 životnih namirnica u 140 svjetskih prestonica, a cijene životnih namirnica u Singapuru su neprestano rasle pod uticajem inflacije i rasta vrijednosti nacionalne valute, koja je "skočila" za 40 odsto.

U tom gradu su posebno skupe neke naknade i usluge, kao što je taksa za izdavanje vozačke dozvole ili cijena karata u javnom saobraćaju.

 

Francuska prestonica, Pariz, našla se na drugom mjestu najskupljih gradova, napredujući ka vrhu za šest pozicija u poslednjih deset godina. Pariz je titulu vicešampiona po skupoći "zaradio" zbog visokih cijena životnih namirnica, budući da kilogram hljeba u tom gradu košta 8,44 evra u proseku, što je rekordan iznos u odnosu na sve ostale gradove.

Norveška prestonica Oslo, poznata po izuzetno visokom životnom standrdu, nalazi se na trećem mjestu najskupljih svetskih gradova. Stanovnici Osla kilogram hljeba u proseku plaćaju 5,91 evro.

Švajcarski Cirih je četvrti nakskuplji grad u svijetu, prije svega zbog precjenjene vrijednosti nacionalne valute u proteklom periodu, do kojeg je dovelo izbijanje ekonomske i finansijske kriza u zemljama EU 2008. godine. Švajcarska nacionalna banka je 2011. promjenila monetarnu politiku i fiksirala kurs franka u odnosu na evro u odnosu 1,2:1.

Australijski grad Sidnej, koji je pre 10 godina bio 28. najskuplja metropola svijeta, danas je na petom mjestu ove liste. Cijene su u Australiji rasle od 2000. usled potrošačkog buma koji je tada zahvatio zemlju. Kilogram hljeba u proseku košta 4,65 australijskih dolara.

Karakas, glavni grad Venecuele, nalazi se na šestom mjestu po skupoći i pored toga što vlada ove južnoameričke zemlje ima strogu kontrolu cijena. Venecuela se još suočava sa galopirajućom inflacijom, posebno na "crnom tržištu". Kilogram hljeba u ovom gradu košta u prosjeku 11 evra.

Na ovoj listi našao se još jedan švajcarski grad Ženeva, zauzevši sedmu poziciju i to iz istih razloga kao i Cirih.

U grupi najskupljih gradova je, takodje, još jedan austrajlijski grad, Melburn, koji je zauzeo osmo mjesto, i to iz istih razloga kao i Sidnej - usled potrošačkog buma koji je zahvatio zemlju od 2000. godine.

Tokio je sa čelne pozicije pao na deveto mjesto, jer je nacionalna valuta, jen, u poslednjih 12 meseci izgubila 20 odsto vrijednosti zbog politike monetarne devalvacije koju sprovodi centralna banka.

Danska prestonica Kopenhagen našla u društvu najbrojnijih evropskih gradova na ovoj listi, zauzevši deseto mjesto.

Primat evropskih gradova na ovoj listi tumači se povratkom optimizma u pogledu evropske budućnosti kao i devalvacijom japanske nacionalne valute.

(Tanjug)