Učesnici sabranja u Fanaru: Molimo se za mirne pregovore u Ukrajini
Učesnici sabranja u Fanaru

Iskušenja i istorijski izazovi snažni

Učesnici sabranja u Fanaru: Molimo se za mirne pregovore u Ukrajini

Osuđujemo sve vrste terorizma i religijske mržnje u svijetu i usrdno se molimo za mirne pregovore i molitveno pomirenje povodom narastajuće krize u Ukrajini, poručeno je između ostalog na sabranju Predstojatelja i predstavnika pravoslavnih crkava u Fanaru.

Sabranje Predstojatelja i predstavnika pravoslavnih crkava održano je u Fanaru od 6. do 9. marta, u prvoj nedjelji Velikog posta. Na bogosluženju u Sabornom hramu Sv. Georgija Pobjedonosca na Fanaru, pročitana je poruka učesnika sabranja, saopšteno je iz Mitropolicije crnogorsko-primorske.

“Iskušenja i istorijski izazovi, naročito su snažni u naše dane, i pravoslavni hrišćani ne mogu ne učestvovati u njima niti ostati ravnodušni u odnosu na njih. Zato smo se sabrali zajedno, da bi razmislili o problemima i izazovima, s kojima se suočava savremeno čovječanstvo”, navodi se u obraćanju učesnika sabranja.

Oni su se obratili učesnicima konflikta, tražeći neodložan prekid vojnih dejstava, oslobađanje zatvorenika i uspostavljanje mira u regionu putem pregovora.

“Vidjeći stradanje ljudi po cijelom svijetu, izražavamo svoje sastradanje i svoje divljenje za svjedočenje hrišćana na Bliskom Istoku, u Africi i drugim dijelovima planete. Imamo na umu njihovo dvostruko svjedočenje: kako za svoju vjeru, tako i za očuvanje njihovog istorijskog odnosa s ljudima drugih religioznih ubjeđenja. Osuđujemo nemir i nestabilnost, koji tjeraju hrišćane da napuštaju zemlju u kojoj se rodio Gospod naš Isus Hristos i odakle se Blaga vijest (Evanđelje) proširila po cijelom svijetu”, stoji u poruci.

Učesnici sabranja u Fanaru su istakli da se “sastradavaju” sa svim žrtvama tragedije u Siriji.

“Hrišćani Srednjeg Istoka su kvasac mira. Mir za sve ljude takođe znači mir i za hrišćane. Osuđujemo prijetnje nasilnog otimanja svetih manastira i crkava i molimo se za povratak naše braće, koja se danas nalaze van crkvenog opštenja, u okrilje Svete Crkve”, navodi se u poruci.

Učesnici sabranja tvrde da glavna prijetnja za pravdu i mir - kako na lokalnom, tako i na globalnom planu - dolazi od svjetske ekonomske krize.

“Njene posljedice su očigledne na svim nivoima ljudskog društva, u kojem često nedostaju vrijednosti kao što su integritet ličnosti, bratska solidarnost i pravdoljublje. Razlozi te krize leže, ne prosto u ekonomskoj oblasti, već su duhovne i moralne prirode. Ne saobražavajući se svjetskim idolima vlasti, pohlepe i hedonizma, naglašavamo da je naše prizvanje u preobražavanju svijeta na načelima pravde, mira i ljubavi”, ističe se u poruci.

Na sabranju je donijeta odluka da se intenzivnije radi na pripremi Sabora.

Posebna Međupravoslavna komisija ćr od septembra početi sa radom, a trajaće do Vaskrsa 2015. godine, poslije čega će uslijediti Svepravoslavno predsaborsko savjetovanje. Ono će se, kako stoji u saopštenju Mitropolicije crnogorsko-primorske, održati u prvoj polovini 2015. godine. Sve odluke, kako na Saboru, tako i u pripremnom periodu, biće donošene konsenzusom.

Sveti i Veliki Sabor Pravoslavne Crkve trebalo bi da sazove Vaseljenski Patrijarh u Konstantinopolju 2016. godine.

Saborom će predsjedavati Vaseljenski Patrijarh.