"Taj zakon predstavlja zločin protiv čovječnosti i djetinjstva. Maloljetne djevojčice u braku trpe fizičke i psihičke patnje", upozorila je istaknuta iračka aktivistkinja za ljudska prava Hana Advar.
Prema važećem zakonu, zakonska granica za sklapanje braka bez odobrenja roditelja je 18 godina, dok djevojčice od 15 do 17 godina mogu biti udate samo uz odobrenje roditelja.
Predložene nove mjere zasnovane su na principima vjerskog zakona šiitske škole. Iračko Ministarstvo pravde predložilo je vladi prošle godine nacrt tog zakona, a vlada ga je prošlog mjeseca odobrila uprkos snažnom protivljenju grupa za zaštitu ljudskih prava.
Nove mjere ne predviđaju minimalnu starosnu dob za sklapanje braka.
Međutim, u dijelu koji se odnosi na razvod, navode se pravila za djevojčice koje su navršile devet godina.
Prema tom zakonu, otac je jedini roditelj koji ima pravo da prihvati ili odbije bračnu ponudu.
Iste mjere predviđaju i da muž može da ima seksualni odnos sa svojom ženom uprkos njenom odbijanju, kao i da žena ne smije da napusti kuću bez dozvole muža.
Parlament tek treba da odobri ovaj zakon prije nego što on stupi na snagu, a to bi vjerovatno moglo da se desi tek posle parlamentarnih izbora 30. aprila.
Ministar pravde Iraka Hasan el Šimari, koji je šiit, odbacio je kritike ovog zakona, navodeći da je on formulisan tako da se okončaju nepravde sa kojima su se suočavale Iračanke proteklih decenija i kako bi se spriječili nelegalni brakovi sa maloljetnicama van uspostavljenog zakonskog sistema.
Irački aktivisti upozoravaju da ovaj zakon krši prava žena i djece i stvara podjele u društvu.
"Zakon legalizuje silovanje i treba svi da ga odbacimo", rekao je Kais Rahim, službenik vlade koji živi u istočnom Bagdadu, dodavši da je zakon u suprotnosti sa principima modernog društva, prenosi Blic.