Ovo nasilje je pojačalo potrebu nastavka mirovnih pregovora, u kojima do sada nije bilo rezultata.
Feltman je na brifingu Savjeta bezbjednosti UN skrenuo pažnju i na tešku humanitarnu situaciju u pojasu Gaze. On je na to upozorio dan nakon što se američki predsjednik Barak Obama sastao u Bijeloj kući sa palestinskim predsjednikom Mahmudom Abasom, u nastojanju da spasi mirovni proces.
Kako prenosi B92, prvobitno je bilo planirano da se pregovori završe sporazumom do 29. aprila, ali sada je jasno da se to neće postići.
Prošle nedjelje su izbili najžešći sukobi između dvije strane od novembra 2012. godine. Ekstremisti iz pojasa Gaze su ispalili oko 70 raketa na Izrael, a izraelska vojska je u znak odmazde bombardovala to palestonsko područje na obali Sredozemnog mora.
"Prošle nedjelje sa situacijom u Gazi došli smo vrlo blizu još jedne krize u već osjetljivom regionu. Trebalo bi da to shvatimo kao još jedno podsjećanje na potrebu da radimo zajedno da obnovimo izglede za regionalni mir", rekao je Feltman, kako je prenio Asošiejted pres.
Povećanju napetosti doprinio je i incident na granici s Jordanom, gdje su izraelski vojnici prošle nedjelje ubili jednog jordanskog sudiju, što je izazvalo ulične demonstracije u Jordanu i pozive da se poništi mirovni sporazum s jevrejskom državom iz 1994. godine.
Pocetkom marta Izrael je objavio da je presreo i preuzeo brod koji je nosio rakete iz Irana za Gazu i optužio međunarodnu zajednicu na ignoriše iransku podršku militantnim grupama.
"Ako su optužbe za nelegalnu isporuku iz Irana istina, to takođe izgleda kao narušavanje sankcija Savjeta bezbjednosti", rekao je Feltman, prenosi B92.
On je ukazao i na neizdrživu situaciju u pojasu Gaze koja je pod blokadom Izraela i Egipta od sredine 2007, kada su hamasovci silom preuzeli kontrolu nad tom teritorijom od snaga lojalnih umjerenijem Fatahu.