Otkriveno gdje je malezijski avion mogao da sleti?
Misterija i dalje nerazriješena (Ilustracija)

Pet lokacija

Otkriveno gdje je malezijski avion mogao da sleti?

Pregledom simulatora leta kojeg je u svojoj kući držao pilot malezijskog nestalog aviona Zaharije Ahmad Shah, istražitelji su otkrili kako se na njemu nalaze programi sa pet pista aerodroma smještenih u blizini Indijskog okeana, piše Dejli mejl.

Neimenovani izvor izjavio je kako je prerano za donošenje bilo kakvih zaključaka uprkos tome što se ovo otkriće smatra važnim dijelom istrage. 

- Riječ je o Međunarodnm aerodromu na Maldivima, tri aerodroma su u Indiji i Šri Lanci, dok je jedna u vlasništvu SAD-a, a nalazi se u Diego Garciji - otkrio je neimenovani izvor dodajući da su sve piste duge 1000 metara. 

Iako je već odbačena mogućnost da je avion sletio u američku bazu, ona će se istražiti zbog podataka pronađenih u pilotovom simulatoru. 

Neimenovani izvor priznao je i da istražitelji razmatraju de li je avion mogao da sleti na aerodrom koja se slabije kontroliše, ili u more, na brda ili na neki otvoreni prostor.

 

"MIROR": NESTALI AVION ZAHVATIO POŽAR, PILOTI UMRLI HEROJSKI 

Piloti nestalog malezijskog aviona umrli su herojski, pokušavajući da spasu letilicu od požara, izjavio je bivši šef za bezbjednost američke Federalne agencije za avijaciju Bili Vinsent, odbacujući teorije o terorističkom napadu ili samoubistvu kao neosnovane. 

On smatra da su piloti pokušavali da spasu avion poslije izbijanja požara u prostoru za prtljag i da su se ugušili od dima, piše danas britanski "Miror". 

"Podaci koji su do sada objavljeni ukazuju na problem sa štetnim materijalima", kazao je Vinsent koji je bio stručni svjedok na suđenju za rušenje američkog boinga 747 iznad Lokerbija u Škotskoj 1988. 

"Scenario počinje eksplozijom opasnih materija u dijelu za prtljag koji ili nisu propisno upakovani, ili su nelegalno prenošeni - ili oboje", rekao je Vinsent za britanski list. 

On smatra da je požar počeo na mjestu gdje je stajao prtljag i da je postepeno uništio komunikacione sisteme u avionu. 

Po njegovom mišljenju, otrovni dim bi u tom slučaju brzo ugušio putnike i posadu u kokpitu. 

Vinsent pretpostavlja da je jedan od pilota uspio da stavi masku sa kiseonikom i da je pokušao da okrene avion i vrati ga u Kuala Lumpur. 

On objašnjava to što je avion velikom brzinom menjao visinu time da posada nije mogla dobro da vidi dok nisu uspjeli da stabilizuju avion.

 "Avion je poslije toga nastavio da leti dok je imao gorivo i potom se srušio - vjerovatno u okean pošto nema izvješaja da je satelit primio signal za lociranje u slučaju opasnosti koji se uvijek emituje ako avion padne na kopno", dodao je on.

Vinsent, koji imao ključnu ulogu u pregovaranju poslije otmica američkih aviona tokom 1980-ih, tvrdi da avion nije sabotiran. 

"Nema indikacija da je bilo koji od pilota umješan u nestanak ovog aviona, a ni Malezija nije objavila nikakve podatke koji ukazuju da je napravljen bilo kakav propust prilikom provjere putnika kod ukrcavanja u avion", objasnio je on. 

Pitanje dva putnika koja su putovala sa ukradenim pasošima razjašnjeno je pošto je utvrđeno da su planirali da traže izbjeglički status u nekoj drugoj zemlji, vjerovatno Njemačkoj, rekao je Vinsent. 

"Još nisam vidio da je nešto objavljeno o prirodi i sadržaju prtljaga. Opasni teret se može legalno prevoziti putničkim avionima. Međutim količina i vrsta štetnih materija strogo se kontrolišu", zaključio je on. 

Malezijski avion sa 239 putnika i članova posade nestao je sa civilnog radara 8. marta ubrzo nakon polijetanja iz Kuala Lumpura za Peking i od tada mu se gubi svaki trag. Dvije trećine putnika su bili kineski državljani. Nestanak aviona zbunjuje istražitelje i stručnjake za avijaciju. On je nestao sa civlnog radara kod istočne obale Maleziije manje od sat vremena poslije poletanja.

Tanjug,Novosti