Na osmom sastaku Savjeta bezbjednosti o Ukrajini za manje od tri nedjelje zapadne zemlje su se prošle noći trudile da pokažu diplomatsku izolovanost Rusije oko Krima, mada Savjet bezbjednosti ne može da deluje zbog mogućnosti Moskve, kao stalne članice, da uloži veto.
Ruski ambasador Vitalji Čurkin ponovo je bio usamljen u odbrani akcije svoje zemlje na Krimu.
On je počeo govor tako što je pozdravio sporazum koji prethodnog dana potpisao ruski predesjdnik Vladimir Putin kojim se Krim proglašava dijelom Rusije, i rekao da se tim sporazumom poštuje volja naroda Krima i da je on u skladu s međunarodnim pravom.
"Juče se zaista dogodilo nešto istorijsko - ispravljena je jedna istorijska nepravda", izjavio je Čurkin.
Američka ambasadorka Samanta Pauer rekla je da SAD odbacuju "ruskuvojnu intervenciju i otimanje teritorije Krima. Ona je upozorila da su SAD i njihovi saveznici koji su uveli sankcije
Rusiji prije dva dana, spremni da preduzmu dodatne korake ukoliko se nastavi ruska agresija ili ruske provokacije.
Samanta Pauer je takođe uporedila rusku aneksiju Krima s kradjom:
"Lopov može da ukrade imovinu, ali to ne daje lopovu pravo vlasništva", rekla je ona.
Ruski ambasador je uzvratio rekavši da je "potpuno neprihvatljivo i čuti te uvrede za našu zemlju".
"Ukoliko delegacija SAD očekuje našu saradnju u Savjetu bezbjednosti po drugim pitanjima, onda gospođa Pauer to mora vrlo jasno da shvati", ali dok je Čurkin to govorio, Pauer je već otišla i prepustila vođenje sastanka svom zamjeniku.
Čurkin nije objasnio na šta misli, ali SAD i Rusija su ključne zemlje u naporima za uspostavljanje mirovnih pregovora oko Sirije, a takođe su obje uključene u pregovore s Iranom oko njegovog nuklearnog programa, prenosi Blic.