Malezijski avion je gorio kao baklja dok je padao
Ilustracija

Teorija pilota sa 20 godina iskustva

Malezijski avion je gorio kao baklja dok je padao

Kris Gudfelou vjeruje da je pronašao odgovor na pitanje kako je moguće da avion u 2014. godini iščezne sa radara.

Potraga za „boingom 777“ koji je letio od Kuala Lumpura do Pekinga sutra ulazi u treću nedjelju, a istraživački timovi iz 26 zemalja i dalje ne znaju šta se dogodilo sa 227 putnika i 12 članova posade. 

Kris Gudfelou, pilot sa 20 godina iskustva, smatra da je objašnjenje jednostavno i leži u požaru koji je zahvatio kokpit. 

„Spekuliše se o terorizmu, otmici, pa čak i udaru meteora, ali ja uvijek tragam za prostim odgovorom i pronašao sam ga u obliku piste na ostrvu Pulau Langkavi“, piše Gudfelou u svom blogu. 

Prema njegovoj teoriji, avion je nakon sat vremena od poletanja skrenuo sa kursa i preusmjerio se prema zapadu zbog vatre. Pilot Zahari Ahmad Šah se uputio u pravcu Malajskog moreuza, planirajući da sleti na najbližu pistu koja se nalazi upravo na ostrvu Pualu Langkavi. 

„Iskusnim pilotima su najbliži aerodromi neprestano u glavi. Šah je izabrao direktnu rutu do piste duge četiri kilometra, znajući da može da joj priđe bez ikakvih prepreka. Nije pokušao da se vrati u Kuala Lumpur jer je bio svjestan grebena visokih 2.400 metara“, objašnjava američki pilot. 

U trenutku kada je kontrolor leta iz kokpita primio poruku: „U redu, laku noć“, sistem za emitovanje podataka ACARS već je bio isključen, ali Gudfelou smatra da posada to nije znala. 

„Nije lako ručno onesposobiti ACARS, pa je vjerovatno u pitanju bio problem sa električnim instalacijama koji je pilot primjetio tek nakon javljanja“, piše on.

Požar je mogao da izbije i na gumama, navodi Kris. 

„Ako avionska guma počne da gori, kokpit se puni gustim dimom. Pretpostavljam da je posada izgubila svijest prije nego što je uspjela da sleti na ostrvo, a avion nastavio da leti na autopilotu, sve dok mu nije ponestalo goriva ili se srušio u vodu zahvaćen požarom.“

Gudfelou smatra da avion treba tražiti isključivo u Malajskom moreuzu, što se poklapa sa činjenicom da ga je radar poslednji put detektovao blizu ostrvceta Pulau Perak. Za njega je Zahari Ahmad Šah bio heroj.

„Uhvatio se u koštac sa nemogućim. Bio je pametan pilot, samo nije imao dovoljno vremena“, zaključuje Kris Gudfelou.