Predsjednik Kine u prvoj posjeti Evropi
Ilustracija

U vrijeme diplomatskih tenzija

Predsjednik Kine u prvoj posjeti Evropi

Predsjednik Kine Si Đinping doputovaće danas u Holandiju u prvu posjetu Evropi, a u vrijeme diplomatskih tenzija na Starom kontinentu zbog pripajanja Krima Rusiji.

Kineski predsjednik posjetiće Francusku, Njemačku i Belgiju kao i sjedište Evropske unije u Briselu. U kineskoj delegaciji su, uz predsjednika i prvu damu, više ministara i oko 200 vodećih privrednika.

Posjetom će dominirati pitanje trgovinske saradnje, a očekuje se da bi jedna od tema mogla da bude i kineska narudžbina 150 aviona "Erbas", navodi BBC. Si će doputovati u Amsterdam uoči sastanka Grupe sedam industrijski najrazvijenijih zemalja, na marginama Samita nuklearne bezbjednosti u Hagu, koji će biti održan sledeće sedmice. Očekuje se da će se Si sastati s američkim predsjednikom Barakom Obamom na marginama samita, organizovanog s ciljem jačanje borbe protiv nuklearnog terorizma, koja će, medjutim, vjerovatno biti bačena u zasjenak aktuelnom krizom u Ukrajini. Američki predsjednik će na samitu pokrenuti diskusiju o tenzijama u odnosima s Moskvom zbog otcjepljenja Krima od Ukrajine i pripajanja tog poluostrva Rusiji. Analitičari smatraju da Si vjerovatno neće govoriti o Ukrajini, ali da Kina neće moći još dugo da bude posmatrač u toj krizi, koja je dovela do pogoršanja odnosa Rusije i zapadnih sila. Posjeta kineskog predsjednika evropskim zemljama upriličena je nedelju dana pošto je Kina, iako obično uz Rusiju u pitanjima spoljne politike, bila uzdržana tokom glasanja o rezoluciji Savjeta bezbjednosti UN kojom je osudjeno održavanje referenduma o nezavisnosti Krima. Si će se do 1. aprila, kada završava posjetu Evropi razgovorima u Briselu, sastati s predsjednikom Francuske Fransoa Olandom i njemačkom kancelarkom Angelom Merkelom. EU je najveći trgovinski partner Kine, ali se s vremena na vrijeme njihovi odnosi na tom polju pogoršavaju, što se poslednji put dogodilo prošle godine pošto je Unija uvela tarife na kineske solarne panele a Kina odgovorila obaranjem cijena francuskog vina.