Uz pomoć ovih tehnika pronađen je let 447 Er Fransa, a u pitanju je „Bajesova statistika“ koja mjeri vjerovatnost toga gdje bi avion mogao da bude.
Ova tehnika nazvana je po matematičaru Tomasu Bajesu i omogućava stručnjacima da svakoj tački na mapi dodijele nekoliko faktora. Primjera radi, koja je šansa da se avion srušio usled mehaničkog kvara? Koliko daleko avion može da se sruši u poređenju sa njegovom poslednjom poznatom lokacijom? Kolika je šansa da su ekipe za potragu previdjele ostatke aviona na različitim lokacijama?
U pitanju je tehnika slična onoj na osnovu koje biramo restoran i gledamo da li je prepun, šta o njemu kaže naš omiljeni sajt i tako dalje – sem što su stručnjaci koji su lovili Airbus A330 Er Fransa morali to da učine za svaku tačku koja je mogla da bude mjesto njegovog pada.
U pitanju je toliko velik izazov da je grupa eksperata za statistiku iz SAD, koje je pozvala Francuska u slučaju leta Er Fransa, jednostavno odustala. To jest dok nisu manje naglasili jednu činjenicu - crna kutija emituje signal "samo" u 90 odsto slučajeva nakon pada aviona. Oni su potom promijenili svoje podatke i smanjili vjerovatnoću toga da je signal aktivan, i avion je pronađen.
Bajesove tehnike pomogle su ljudima da pronađu podmornice iz Drugog svjetskog rata, kao i potopljeno blago, ali trenutno nema nikakvih dokaza da ovaj metod koristi i Malezija.
Snimljeno još mogućih djelova nestalog aviona
Kineski avion koji učestvuje u potrazi za malezijskim avionom otkrio je u južnom dijelu Indijskog okeana nove objekte za koje se vjeruje da su dio nestale letilice.
Objekti koji su uočeni u Indijskom okeanu su četvrtastog oblika i bijele boje. Sastoje se iz dva veća dijela i manjih elemenata, rasutih u prečniku od nekoliko kilometara, navela je kineska agencija Sinhua.
Nekoliko zemalja, među kojima su Kina i Australija, ranije su pomoću satelita uočile elemente na udaljenosti od oko 2.500 kilometara od australijske obale, za koje se vjeruje da su ostaci aviona koji je nestao 8. marta.
U potragu je uključen i jedan kineski brod ledolomac, a elementi za koje se veruje da su djelovi nestalog aviona uočeni su i pomoću jednog francuskog satelita.
Australijski premijer Toni Abot izjavio je juče da se povećavaju šanse da se pronađe Boing 777 koji je nestao 8. marta, sa 239 putnika i članova posade