Kako Putin uspijeva da izbjegne špijuniranje stranih službi?
Vladimir Putin

Problem tajnih službi

Kako Putin uspijeva da izbjegne špijuniranje stranih službi?

Predsjednik Rusije Vladimir Putin ne koristi mobilni telefon niti je veliki ljubitelj tehnologije i zbog toga je američkim špijunima jako teško da ga prisluškuju.

Početkom mjeseca Rusija je počela da preuzima Krim, a špijunske agencije SAD naišle su na zabrinjavajuću tišinu na mjestu koje su najpažljivije osluškivali – digitalni prostor oko Vladimira Putina i njegovih vojnih šefova.

 Tajne službe nisu uspjele da presretnu bilo kakvu komunikaciju na početku invazije Krima. 

Međutim, bez obzira na maštu špijuna, objašnjenje za ovo je znatno prostije nego što su oni očekivali: Putin, po sopstvenom priznanju, nema telefon koji bi SAD mogle da prisluškuju, a nije ga moguće ni zvati čovekom interneta.

Koliko god se ovo činilo čudnim u 21. veku, Putinove donekle zastarjele navike komunikacije čine ga jako teškom metom za prisluškivanje. Za razliku od njemačke kancelarke Angele Merkel čiji telefon je bio kompromitovan i koju su tajne službe SAD prisluškivale godinama.

Sa druge strane, Putin ne šalje SMS poruke, niti ga zanimaju društvene mreže. Sve potrebne informacije dobija na dnevnim sastancima sa svojim tajnim službama.

„Da posjedujem mobilni telefon, on nikada ne bi prestajao da zvoni. Čak i kada mi kućni telefon zazvoni, ja se ne javljam“, izjavio je Putin jednom prilikom, prenosi B92.

Iako se sve ovo može činiti čudno za vođu zemlje koja ima više aktivnih telefona nego žitelja i više internet korisnika od bilo koje zemlje u Evropi, ova Putinova tehnofobija predstavlja dio tradicije u Rusiji.

U pitanju je tradicija koja je starija od telefona i koja seže u vrijeme kada je ova zemlja bila industrijska policijska država.

U vrijeme Sovjetskog saveza prisluškivanje je bilo toliko uobičajeno da su se ljudi stalno podsjećali da je putem telefona dozvoljeno dijeliti samo one najbeznačajnije stvari.

U Putinovom slučaju, Kremlj izdvaja veliki napor kako bi razgovori ostali privatni. Ruska škola kriptografije već dugo vremena predstavlja branu stranim tajnim službama kada su ovi razgovori u pitanju.

Početkom 2009. godine američke i britanske tajne službe pokušale su da prisluškuju Dmitrija Medvedeva, koji je tada bio predsjednik Rusije, tokom samita svjetskih vođa u Londonu.

Oni su tada uspjeli da podmetnu prisluškivače, sudeći po dokumentima do kojih je došao britanski list Gardijan, ail nisu uspjeli da pobijede bezbedjnosne mjere koje je postavio Kremlj.