Organizacija je uporedila 132 države i poređala ih na listi ne na osnovu finansijskog rasta i iznosa bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika, već po više od 50 pokazatelja raspoređenih u tri grupe: Osnovne ljudske potrebe, temelji blagostanja i mogućnosti.
Neki od pokazatelja su: ishrana, osnovna medicinska nega, pristup čistoj vodi, čistoća, lična bezbjednost, pristup osnovnom znanju, pristup informacijama, komunikacija, održivost ekosistema, lična prava, lične slobode, pravo na izbor, tolerancija i inkluzija, pristup naprednom znanju,...
Iza Novog Zelanda na listi slijede evropske zemlje Švajcarska, Island, Holandija, Norveška, Švedska, zatim Kanada, pa opet iz Evrope Finska i Danska, a na desetom mjestu se našla Australija.
Među prvih dvadeset su i Austrija, Njemačka, Velika Britanija, Japan, Irska, Sjedinjene Američke Države, Belgija, Slovenija, Estonija i Francuska.
Crna Gora se nalazi na tek 53. mjestu, Srbija se našla na 41. mjestu, Hrvatska je na 36. mjestu, BiH na 61. mjestu, Bugarska na 44. mmjestu, Albanija je na 48. mejstu, a Makedonija odmah iza nje.
Na začelju tabele su Burundi, Centralnoafrička Republika i poslednji Čad.