Za 100 dana - između aprilu i jula 1994. godine, vladajuće pleme Hutu je pobilo 800.000 pripadnika manjinskog plemena Tutsi i umjerenjaka iz svojih redova koji su se protivili režimu. Ubijeno je 20 odsto stanovnika Runade, odnosno 70 odsto pripadnika plemena Tutsi.
Predsjednik Ruande Pol Kagame će danas zapaliti večnu vatru u znak sjećanja u Memorijalnom centru genocida Ruande u glavnom gradu Kigali. Plamen je putovao kroz cijelu zemlju a danas stiže u Kigali.
Kagame će potom održati govor na velikom stadionu u prisustvu predstavnika nekoliko zemalja i svjetskih organizacija, među kojima će biti i generalni sekretar UN Ban Ki-Mun.
Ban Ki-Mun smatra da je genocid u Ruandi "velika mrlja" na savjesti UN koje nisu spriječile masakr iako je u Ruandi tada bilo 2.500 "plavih šlemova".
Ruanda je u nekoliko navrata optužila međunarodnu zajednicu što nije reagovala, a posebno Francusku za ulogu u ubijanju pripadnika plemena Tutsi.
Iako su diplomatski odnosi Ruande i Francuske obnovljeni 2009, poslije tri godine prekida, i dalje su zategnuti.
Međutim, iako je prethodno najavljeno da će Francusku na ceremoniji predstavljati samo ambasador u Kigaliju Mišel Fleš, vlasti Ruande uskratile su agreman- zvaničnu saglasnost da će primiti novog ambasadora Francuske Mišela Fleša koji je već u Kigaliju.
Tako je Flešu onemogućeno da prisustvuje današnjoj komemorativnoj svečanosti povodom 20 godina od genocida u Ruandi, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova u Parizu.
Francuska nije imala ambasadora u Kigaliju ni nekoliko mjeseci 2012. godine, jer je Ruanda odbila agreman za postavljenuu ambasadorku Elen le Gal koja je sada savjetnica predsjednika Fransoa Olanda za Afriku.
Belgija, bivša kolonijalna sila, koja se za razliku od Francuske izvinila Ruandi zbog toga što nije uspjela da spreči genocid, poslala je visoku delegaciju na komemoraciju u Kigali.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun poručio je danas da je komemoracija prilika da se svijet podsjeti da treba da uradi sve što može da osigura da se ovakvi zločini nikad ne ponove.
"Brutalnost u Ruandi još uvek šokira: u prosjeku 10.000 žrtava dnevno, dan za danom, i tako tri mjeseca", rekao je Ban u saopštenju uoči komemoracije. Posledice masakra se, po njegovim riječima, i dalje se osjećaju u kolektivnoj svijesti međunarodne zajednice, kao i u dijelu Afrike u kojem se dogodio.
Američki predsjednik Barak Obama odao je počast žrtvama zatraživši od međunarodne zajednice da izabere samilost umjesto mržnje. On je istakao da genocid nije "nije bio slučajan, niti neizbježan", već namjeran i sistematski pokušaj ljudskih bića da unište druga ljudska bića".
"Genocid kojeg se danas sjećamo - i neuspjeh svijeta da brže reaguje - podsjeća nas da uvijek imamo izbor", rekao je Obama u saopštenju, prenio je B92.
Pred licem mržnje moramo da se sjetimo ljudskosti, pred okrutnošću moramo da izaberemo saosjećanje, a pred netolerantnošću i patnjom, nikad ne smijemo da budemo ravnodušni", poručio je američki predsjednik.