Nestali malezijski boing 777 na letu MH370 možda ne treba tražiti u dubinama Indijskog okeana već na majušnom ostrvu Dijego Garsija na koje je mogao da sleti, a na kojem se nalazi jedna od najvećih američkih pomorskih baza, prenosi portal jimstonefreelance.com.
Izolovano ostrvce nalazi se usred ničega, tačnije usred beskrajnog plavetnila Indijskog okeana. Koliko god suludo zvučala, ovo je jedna od najnovijih u nizu teorija zavjere koje se pletu od trenutka kada je malezijski boing 777 prosto iščezao sa radara.
Neki od pobornika ove teorije istinski vjeruju da je nestali avion na letu MH370 mogao biti otet i primoran da sleti baš na Dijego Garsiju, na kojem američke snage navodno imaju i tajni zatvor, prenose Novosti.
Na ostrvu ne živi niko i nema civila jer ih je američka mornarica iselila na Sejšele i Mauricijus kada je 1971. odlučila da za svoje potrebe uzme to ostrvo. Sićušno ostrvce Dijego Garsija nalazi se na 4.700 kilometara sjeverozapadno od Australije i na njemu radi 1.700 vojnih lica i 1.500 civila.
Ostrvce ima pistu na koju avion veliki kao boing 777 može komotno da sleti.
Teorija je postala aktuelna kada je u istrazi iskrslo da je kapetan nestalog boinga Zahari Šah u svom simulatoru za letenje memorisao pistu na Dijego Garsiji.
Štaviše, američki novinar Džim Stoun zastupa istu teoriju koju zasniva na “dokazima” da je američki putnik sa nestalog leta Filip Vud uspeo da pošalje SMS poruku u kojoj se navode i GPS koordinate udaljene samo nekoliko kilometara od ostrva Dijego Garsija.
U navodnoj SMS poruci putnika nestalog aviona piše i da ih “neki nepoznati vojnici drže kao taoce”, prenose australijski mediji.
Filip Vud je inače inženjer u kompjuterskom gigantu IBM. On je navodno uspio da sakrije svoj ajfon 5, kojim je poslao kratku poruku i fotografiju na kojoj se ne vidi puno, ali kako Stoun objašnjava, to je zato što se putnik nalazi na vrlo mračnom mjestu.
KOLIKO JE TEŠKO PRONAĆI AVION
Zamislite da stojite na vrhu planine i pokušavate da pronađete kofer u njenom podnožju. Zatim zamislite da sve to radite u potpunoj tami, pokušao je CNN da obasni koliko je teško pronaći nestali malezijski avion.
U takvim uslovima je tim koji radi na pronalaženju ostataka malezijskog aviona sa leta 370.
Podvodni signali koji su detektovani u subotu, a zatim ponovo u utorak, dospjeli su sa morskog dna 4.500 metara od površine.