Desetine hiljada vjernika na ceremoniji Svetog ognja (FOTO) (VIDEO)
Jerusalim

Pred sjustrašnji Uskrs

Desetine hiljada vjernika na ceremoniji Svetog ognja (FOTO) (VIDEO)

Crkvu u Jerusalimu je ispunio dim svijeća i nesporazumi su izbili između sveštenika i hodočasnika koji su nastojali da zauzmu što bolja mjesta. Vjernici smatraju da vatra sa nebesa pali plamen u crkvi, podignutoj na mjestu gdje je Isus razapet, sahranjen i vaskrsnuo.

Desetine hiljade hrišćanskih vjernika i hodočasnika prisustvovalo je danas u Crkvi Svetog groba u Jerusalimu ceremoniji Svetog ognja, pred sjustrašnji Uskrs. 

Vjernici smatraju da vatra sa nebesa pali plamen u crkvi, podignutoj na mjestu gdje je Isus razapet, sahranjen i vaskrsnuo. Jerusalimski patrijarh svake godine na Veliku subotu, nakon što se pomno provjeri da nema šibice, ni upaljač, ulazi u Hristovu grobnicu kleči i moli se i tada se pojavljuje Sveti oganj. 

On ga stavlja u dva putira i njime pali dva svežnja po 33 svijeće koje predstavljaju Isusove godine. Tim plamenom su potom upaljene svijeće koje su držali vjernici. 

Ovaj drevni ritual potiče iz 4. vijeka i simboliše vaskrsnuće Hrista na Uskršnju nedjelju, prenosi Telegraf.

Crkvu je ispunio dim svijeća i nesporazumi su izbili između sveštenika i hodočasnika koji su nastojali da zauzmu što bolja mjesta. Izraelska policija vodila je računa o bezbjednosti tokom ceremonije, a policijski portparol je rekla da je desetine hiljada hrišćana prisustovovalo ceremoniji u i oko crkve. 

Hodočasnici su se gurali da prođu kroz Kapiju Damask, a svi drugi prilazi starom gradu su bili zatvoreni iz bezbjednosnih razloga na nekoliko sati, pa su vjernici satima stajali van zidina. 

Sveti oganj je predat vjernicima u Crkvi Hristovog rođenja u obližnjem Vitlejemu, podignutoj na mjestu na kome se hrišćanskom vjerovanju rodio Isus. Plamen se takođe avionima prenosi i u druge pravoslavne zemlje.

Crkvu Hristovog groba dijele grčka pravoslovna, jermenska crkva, egipatska koptska, sirijska pravoslavna i etiopska pravoslavna denominacija. 

Ceremonija Svetog ognja je jedan od najvažnijhih momenata u pravoslavnom kalendaru, a prisustvuju joj hodočasnici iz cijelog svijeta, kao i lokalni palestinski pravoslavci. 

Pogledajte video: