Njemački kancelar Angela Merkel pozvala je danas, na završinici svoje sedme po redu posete Kini, na pluralizam i slobodu mišljenju i pred studentima pekinškog univerziteta govorila o potrebi kritičnosti i otvorenosti.
- Samo ono društvo koje je otvoreno, pluralistično i svakome daje slobodnu mogućnost za razvoj je, u svakom slučaju prema mom mišljenju, u situaciji da uspješno oblikuje budućnost – rekla je Merkelova pred studentima Tsinghua-Univerziteta, koga je označila kao predodređeno mjesto slobode.
Ona je, takođe, rekla da je veliki “lajt-motiv” njemačko-kineske kooperacije napredak i inovacije i da u to spadaju i postavljanje kritičnih pitanja i traženje boljeg argumenta.
Merkelova je istakla da je za nju dijalog sa Kinom o ljudskim pravima veoma važan.
- Ako Kini privredno dobro ide, onda cio svijet ima nešto od toga – rekla je Merkelova i dodala da se danas ni jedno globalno pitanje ne rješava bez Kine, kako pitanja zaštite okoline, tako i obnovljive energije i socijalnih uslova.
Ona se u Kini srela i sa bivšim šefom vlade Ven Ðiaibaom, što je, kako prenose danas kineski mediji, velika rijetkost u Kini da se njihovi bivši predstavnici susreću sa stranim gostima.
Merkel, koja je u Kini dočekana uz najviše vojne počasti i, u posjeti moći i milijardi, razgovarala sa kineskim državnim i privrednim vođstvom i naglasila da saradnja dve zemlje ima široke osnove i da tu spadaju privredni odnosi, kao i dijalog o razvoju društva i ljudska prava.
- Mi smo još jednom jasno naglasili da su za nas uspješni privredni razvoj i ljudska prava i razvoj civilnog društva tijesno povezani – rekla je Merkelova u Pekingu, ne navodeći, međutim, konkretne slučajeve u Kini, vezane za kršenje ljudskih prava.
Ona je na zajedničkoj konferenciji sa šefom kineske vlade Li Kećijangom, zahtjevala ukidanje prepreka za nastup njemačkih firmi na kineskom tržištu, prenose njemački mediji, navodeći da je, tokom ove posjete sklopljeno poslova u milijardama eura.
- Naša privreda želi da još u širem obimu dobije pristup kineskom tržištu – rekla je Merkelova u Pekingu i dodala da se tu radi o tržišnoj ravnopravnosti i transparentnosti.
Merkelova je i ovaj put u Kinu otputovala praćena moćnim privrednicima, među kojima su direktor njemačke pošte Frank Apel, direktor “Simensa” Joe Kaeser, direktor “Folksvagena” Martin Vinterkorn, direktor “Erbasa” Tomas Enders i direktor “Dojče banke” Jirgen Ficen.
Predstavnici autokoncerna “Folksvagen” dogovorili su tokom posjete gradnju još dva dodatna proizvodna pogona u Kini, vrijednih dvije milijarde, a u prisustvu Merkelove i Lija, potpisani su i ugovori “Airbus” koncerna o isporuci Kini 100 helikoptera u vrijednosti od 300 miliona eura i drugi ugovori.
Predstavnici njemačkog sajma su dogovorili u Kini da ta zemlja 2015. godine bude zemlja-gost na međunarodnom sajmu Cebit u Hanoveru, a vazduhoplovna kompanija “Lufthanza” još jedan zajednički ugovor sa svojim partnerom “AIR Kinom”.
Merkelova i Li su učestvovali i na prvom sastanku međudržavne mešovite privredne komisije, a Merkelova je, kako se navodi, svojim domaćinima savjetovala da od Njemačke uče, kada je riječ o socijalnoj, tržišnoj privredi.
Nemačke firme u Kini nadaju se poslovima u milijardama i zalažu se za više privredne slobode, manje birokratije i bolju zaštitu privatne svojine, prenose njemački mediji.
Merkelova je, povodom “sajber-napada” iz Kine na njemačke firme istakla da nemačka vlada odbija privrednu špijunažu, nezavisno iz koje države potiče i naglasila da će Njemačka štititi sebe i svoju privredu.
Kineski prmeijer Li je izjavio, prenose nemački mediji, da Kina intenzivno radi na tome da se kroz reforme i otvaranje zemlje daju novi privredni impulsi i istakao da se kineska privreda, koja je u prvom kvartalu zabilježila rast od 7,4 procenta, razvija stabilno.
Mediji ocjenjuju da je, uprkos razlikama u shvatanju demokratije i ljudskih prava,došlo do intenziviranja njemačko- kineskih odnosa u proteklim godinama.
Od 2011. godine postoje redovne međuvladine konsultacije, kao i druge forme saradnje.
(Telegraf)
Komentari