Južna Koreja: Ukoliko nas Sjeverna Koreja napadne, mi ćemo prikladno odgovoriti

Tenzije na poluostrvu

Južna Koreja: Ukoliko nas Sjeverna Koreja napadne, mi ćemo prikladno odgovoriti

Južna Koreja upozorila je Sjevernu Koreju koja joj prijeti napadom na podmornice, da to ne čini.

“Ukoliko Sjeverna Koreja ne uzme za ozbiljno naša upozorenja i nastavi sa provokacijama, mi ćemo prikladno odgovoriti”, kazao je portparol ministarstva odbrane Južne Koreje Kim Min-Seok.

Službena novinska agencija Sjeverne Koreje (KCNA) saopštila je kako su brodovi koji pripadaju Južnoj Koreji, u maju nekoliko puta kršili su propise u teritorijalnim vodama Sjeverne Koreje.

“Uprava Pjongjang će bez ikakvog upozorenja napasti brodove Južne Koreje koji budu kršili propise u teritorijalnim vodama”, dodano je u saopštenju.

Osjeća se netrpeljivost na morskoj granici u Žutom moru između Seula, glavnog grada Južne Koreje, i Pjongjanga, glavnog grada Sjeverne Koreje.

Jedan od glavnih razloga netrpeljivosti između ove dvije zemlje potiče još od Korejskog rata. Korejski rat je naziv za oružani sukob koji su između 1950. i 1953. godine vodili Sjeverna i Južna Koreja, a razlog rata je granica između ovih zemalja koja se nalazi na 38. paraleli.

Na strani Južne Koreje borile su se snage Ujedinjenih Naroda (UN) predvođene Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Velikom Britanijom i Australijom, dok je Sjevernu Koreju opremom pomagao bivši Sovjetski Savez (SSSR), a Kina je poslala dobrovoljce nakon invazije snaga UN-a.

Korejski rat je okvalifikovan kao građanski rat koji je završen 27. jula 1953. primirjem između Sjeverne i Južne Koreje čime je granica vraćena na 38. paralelu, odnosno stanje kakvo je bilo i prije početka rata.

Sjeverna Koreja granicu od 200 kilometara na 38. paraleli pokušava preuzeti i na taj način ograničiti izlaz na Žuto more. Južna Koreja ove namjere ne prihvata.

Netrpeljivosti u Žutom moru, postale su izražajnije nakon što je 26. marta 2010. godine južnokorejski brod “Čeonan” potonula. Postojale su tvrdnje da je sa sjevernokorejske podmornice ispaljen torpedo koji je potpio podmornicu i na taj način usmrtio 46 južnokorejskih mornara. Sjeverna Koreja je odbila ove optužbe.

Nekoliko mjeseci nakon toga, Sjeverna Koreja je tjerajući brodove Južne Koreje, bombardovala otok Jeongpjeong koji se nalazi na zapadu ove zemlje. Tom prilikom četiri osobe su poginule, od kojih su dvije vojnici, a pet vojnika je ranjeno.

Zatim je Južna Koreja ratnim avionima tipa F-16 bombardovala sjeverno poluostrvo.

(Anadolija)

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.