Njih sedmorica činili su političku i vojnu elitu Sjeverne Koreje, piše „Dejli mejl“, prenosi B92.
Džong-unov ujak Jang Song-tek je strijeljan, za drugog se pretpostavlja da je mrtav, jedan je nestao, a dvojica su protjerana.
Samo su Kim Ki Nam, jedan od najvažnijih ljudi na vlasti, i Čo Tae-bok, koji je na čelu Narodnog zbora, ostali na strani korejskog lidera.
Načini na koje Kim Džong-un pokušava da zadrži svoju poziciju su ponovo dospjeli u žižu javnosti nakon što je nedavno lider naredio egzekuciju korejskog ministra odbrane.
Ministar odbrane Hjon Jong-čol javno je pogubljen raketnim bacačem jer je, kako se navodi, zaspao na jednom od sastanaka kojim je presjedavao Kim Džong-un.
“Oni su prisutvovali sahrani bivšeg korejskog lidera, a razlog za to bi mogao da bude da se pokaže kako elita poštuje tranziciju vlasti.To je za Kima bilo kao učenje vožnje bicikle – on sada posjeduje toliku moć da mu ne treba nikakav trening“, izjavio je Majkl Mejdn, osnivač bloga koji posmatra liderstvo Sjeverne Koreje.
Jang Song-tek ubijen je 2013. godine. Nekada je bio jedan od najmoćnijih zvaničnika Sjeverne Koreje i mentor Kim Džong-unu. Kako piše “Dejli mejl“, ponižen je na sudu i strijeljan.
Vijest o njegovoj smrti prvo su objavili kineski mediji, ali sa pogrešnim informacijama o načinu na koji je ubijen.
Ostali zvaničnicu su izjavili da je on bio prijetnja za zemlju i da je pokušao da je destabilizuje, kao i da je optužen za korupciju, kockanje, uzimanje narkotika.
Do aprila prošle godine, 11 zvaničnika koji su pokazali lojalnost prema ubijenom Jang Song-teku su takođe ubijeni.
Kako navodi “Dejli mejl“ i ostali visoki zvaničnici su ubijeni ili protjerani, a takođe su imali neke stavove drugačije od lidera.
Ranije je britanski “Idenpendent“ istraživao koliko ima istine u izvještajima o egzekucijama, kao i da li Kim Džong-un zaista ubija raketnim bacačima.
Komentari