I Simatovićeva odbrana traži oslobađajuću presudu

SUĐENJE ZA ZLOČINE

I Simatovićeva odbrana traži oslobađajuću presudu

Zastupnici odbrane Franka Simatovića u Haškom tribunalu zatražili su u četvrtak da mu pretresno vijeće izrekne oslobađajuću presudu, tvrdeći da on "nije počinio i nije pomogao da se počini niti jedan zločin".

Simatović se bavio svojim obavještajnim poslom, on nikada i nigde nije rekao ni učinio ništa ni protiv drugog čovjeka, ni države, ni nacije. Sve što je uradio, bilo je u skladu s pravilima službe i ustavom države u kojoj je živio, rekao je advokat Vladimir Petrović u završnoj riječi odbrane. 

Petrović je naveo da Simatovićeva porodica "ima korijene u Hrvatskoj" i da "članovi njegove porodice i danas žive na prostoru Hrvatske", prenio je Tanjug. 

Simatovića i Jovicu Stanišića optužnica tereti da su, kao visoki funkcioneri Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije, od aprila 1991. do kraja 1995. učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP) progona nesrpskog stanovništva s područja Hrvatske i BiH. 

Cilj tog poduhvata, kako se navodi, ostvaren je djelovanjem "Crvenih beretki", Srpske doborovoljačke garde (SDG), "Škorpiona" i drugih paravojnih i policijskih jedinica koje su bile pod kontrolom SDB-a. 

Kao učesnici UZP u optužnici se navode Slobodan Milošević, Veljko Kadijević, Blagoje Adžić, Ratko Mladić, Radmilo Bogdanović, Radovan Stojičić-Badža, Mihalj Kertes, Milan Martić, Goran Hadžić, Milan Babić, Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Mićo Stanišić, Željko Ražnatović-Arkan, Vojislav Šešelj, "drugi pripadnici srpskih snaga". 

Tužilaštvo je zatražilo da, ukoliko utvrdi da su Stanišić i Simatović odgovorni za zločine iz optužnice, izrekne kaznu doživotnog zatvora za obojicu optuženih. 

Stanišićeva odbrana je u srijedu u završnoj riječi zatražila oslobađajuću presudu. Simatovićevi advokati tvrdili su da nisu dokazani naovodi o njegovoj umiješanosti u žločine, niti veza s drugim članovima UZP. 

- Pokušaj tužioca da Simatovića poveže s događajima u Hrvatskoj krajini išao je dotle da je navedeno da je učestvovao u njima iako se nije nalazio u Krajini, rekao je Petrović. 

Povodom navoda tužilaštva da su Arkan i njegova SDG otišli u Bijeljinu i Zvornik u koordinaciji Simatovića s vodstvom Srba u Bosni, odbrana je istakla da "za to nisu pruženi dokazi". 

- U našem završnom podnesku se vidi ko je zvao Arkana, s kim je on djelovao i dogovarao djelovanje. U svim tim aktima, nigdje nema Franka Simatovića, kazao je Petrović. 

- Sama Biljana Plavšić je rekla da je ona lično režiser događaja u Bijeljini, dodao je on. 

U pobijanju argumenata odbrane, tužilaštvo je osporavalo da je proslava Jedinice za specijalne operacije (JSO) u Kuli, kojoj je 1997. prisustvovao i tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević, "bila predstava za Miloševića". 

- Na snimku se vidi da su oni nastavili da slave i kada je Milošević otišao, oni ne čestitaju jedni drugima kako su dobro glumili za Miloševića, već se svečanost nastavlja, rekla je tužiteljica Doris Brebmeier-Metz. 

Snimak s proslave u Kuli tužilaštvo je prikazalo prvi put na suđenju Miloševiću, dokazujući da mu je JSO odgovarala preko SDB-a. 

Pozdravljajući se s komandantom JSO, Radojicom Božovićem, Milošević je, kako je zabilježeno, rekao: "Zdravo Božoviću, čitao sam tvoje izvještaje". 

Dvije strane su na različite načine prikazale odnos dvojice optuženih s Draganom Vasiljkovićem, poznatijim kao Kapetan Dragan, kome je uručena nagrada u Kuli. 

Dok je odbrana tvrdila da taj odnos nije bio blizak, tužiteljica je istakla da se "ljudi koji se ne znaju, ne grle". 

- Oni parafraziraju Frenka Sinatru, poljubac je samo poljubac, a zagrljaj je samo zagrljaj, rekla je tužiteljica Brebmeier-Metz. 

Iznošenje završnih riječi u premetu Simatović i Stanišić je okončano, a pretresno vijeće će naknadno objaviti datum izricanja presude.

 

(izvor:Avaz)