DOK studio "Soni" zadovoljno trlja ruke zbog zarade najnovijeg filma o Džejmsu Bondu "Skajfol" u kineskim bioskopima, drugi holivudski "velikani" prave strategije kako da i oni osvoje Kinu. Jer, po profitu koji donosi holivudskim filmovima, ova dalekoistočna zemlja prošle godine našla se na drugom mjestu, odmah posle Amerike.
Zarada od prodaje bioskopskih ulaznica u Kini je u 2012. godini porasla za nevjerovatnih 30 odsto i iznosi 2,7 milijardi dolara. Filmovi sa inostranog tržišta, među kojima prednjače holivudski, bili su najgledaniji, sa zaradom oko 1,9 milijardi dolara. Imajući u vidu da američki producenti od prošle godine uzimaju 25, umesto 13 odsto profita, jasno je zašto je Kina, u očima Amerikanaca, nova filmska sila.
Stručnjaci tvrde da za ovaj bioskopski bum postoji nekoliko razloga. Kina je u 2012. povećala kvotu za uvoz stranih filmova sa 20 na 34 ostvarenja godišnje, ali i producentski bonus. Bogati holivudski studiji prethodnih sezona dovijali su se na razne načine kako bi svoje "pulene" ubacili na kinesko tržište, a sad im je taj posao olakšan. Osim toga, bioskopske ulaznice u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta koštaju 13 dolara, i u rangu su sa cjenama u SAD.
A dok Holivud likuje, domaći autori - tuguju!
- Na listi najgledanijih filmova u Kini su uglavnom američki blokbasteri. Iako su domaći autori prošle godine snimili 893 filma, a uvezli samo 34, borba je ipak nepravedna - tvrdi Pen Kang, profesor na Kineskoj filmskoj akademiji.
Po njegovim riječima, tamošnji autori nemaju ono što imaju američki - neograničen budžet!
- Novac koji holivudski producenti ulože u snimanje, kineski reditelji mogu samo da sanjaju. Zato njihova ostvarenja "zaostaju" po pitanju tehnologije, specijalnih efekata i drugih produkcijskih čuda - objašnjava Kang.
Koliko je kinesko tržište važno za holivudsku industriju dokazuju i sve češće "konsultacije" sa odborima za cenzuru iz ove dalekoistočne zemlje. Vladajuća Komunistička partija ima striktna pravila o onome šta može biti prikazano na ekranu. Između ostalog, zabranjeno je kritikovanje partije, ismevanje kineskog naroda i njihove kulture. Posljedica toga je izbacivanje scena u kojima se Kinezi pojavljuju kao ubice, negativci ili nemoralna bića što su na svojoj koži osjetili autori filmova "Skajfol" i "Atlas oblaka". U prvom je isečena dvominutna scena sa Kinezom - negativcem, dok je iz "Atlasa..." izbačeno gotovo 40 minuta sa gej i strejt ljubavnim scenama.
I dok brojne nevladine organizacije brane "slobodu govora i umjetničkog izražavanja", Holivud ćuti!
- Američki producenti iz predostrožnosti zovu kineske "cenzore" da pogledaju film dok je još u montaži kako bi se osigurali da njihov budući hit može da računa na kineske dolare - piše magazin "Varajeti".
I dok Srbi grabe ka čelnoj poziciji "holivudskih negativaca", Kineze ćemo, po svemu sudeći, ubuduće gledati samo kao hrabre junake i superheroje.
(Izvor:Večernje novosti)