Kako „nova“ Silvija Plat vređa žene

„Stakleno zvono“

Kako „nova“ Silvija Plat vređa žene

„Stakleno zvono“

Čuveni roman „Stakleno zvono“ Silvije Plat doživjeo je nedavno svoje novo izdanje, koje je izazvalo brojne negativne kritike jer predstavlja suprotnost onome što obilježava kultna knjiga.

Poznati izdavač „Fabre“ odlučio je da povodom pola vijeka od smrti Silvije Plat objavi novo izdanje njenog najpoznatijeg djela, ali je očigledno napravio pogrešan potez, piše britanski „The Independent“.

Polubiografsko djelo, roman „Stakleno zvono“ pruža uvid u autorkin život koji je provela boreći se sa mentalnim oboljenjima. Protkan depresijom, roman vrlo dobro odslikava stanja kroz koja je Plat prolazila prije nego što je izvršila samoubistvo.

Međutim, vjerovatno u želji da privuče novu, mlađu publiku, izdavač „Fabre“ odlučio se sa prilično neuobičajeno rješenje naslovne strane. Tako novim izdanjem dominira mlada žena koja popravlja šminku pred malenim ogledalom, dok je za pozadinu upotrebljena jarko ružičasta boja. 

Kako piše britanska štampa, očigledno je da je izdavač htjeo da prikaže djelo kao zabavnu priči iz šezdesetih godina prošlog vijeka, iako su zabave i kokteli opisani u knjizi tek sporedna radnja. Tako je knjiga o depresiji i stereotipima koji sputavaju ženu upakovana u „tipično, žensko pakovanje“.

Ovakvo predstavljanje knjige razljutilo je dio britanske javnosti, a književna kritičarka Fatema Ahmed napisala je za „The London Review of Books“ da je novo izdanje uvredljivo jer „tretira romane koje pišu žene kao poseban žanr, koji očekivano ne privlači muškarce, a koji će žene prepoznati samo ukoliko se na koricama knjige nađe – žena.“

Silvija Plat rođena je u Bostonu 1932. godine. Bila je odličan student Smit koledža i supruga engleskog pesnika Teda Hjuza. Godine 1960. objavila je u Britaniji zbirku „Kolos“, a tri godine kasnije pojavio se njen roman „Stakleno zvono“, pod pseudonimom Viktorija Lukas. Iste godine počinila je samoubistvo u kući Vilijema Batlera Jejtsa, njenog duhovnog i pjesničkog oca.

Izvor:(B92)