Napad na američku ambasadu uplašio Turke
Napad na američku ambasadu u Ankari

Teroristička opasnost

Napad na američku ambasadu uplašio Turke

Nakon samoubilačkog napada na američku ambasadu u Ankari, turske vlasti upozoravaju na nove terorističke napade. Mediji prenose da je napad izvela osoba koja je ilegalno došla iz Njemačke.

Turska stranka ekstremne ljevice, Revolucionarno narodno oslobođenje-front (DHKP-C), koja je preuzela odgovornost za samoubilački napad na američku ambasadu u Ankari, direktnu odgovornost za „svaku prolivenu kap krvi u Siriji, Avganistanu, Iraku, Libiji i Egiptu“, pripisuje SAD.

Ekstremisti upozoravaju da nedavni napad na američku ambasadu u Ankari neće biti posljednji te vrste. Oni navode da SAD treba da uklone protivraketni sistem „Patriot“ koji Tursku štiti od mogućih napada iz Sirije. Turskoj vladi takođe je upućena prijetnja uz napomenu da su sve mere bezbjednosti besmislene. Turski mediji prenose da su snage bezbjednosti 2008. i 2010. spriječile napade na premijera Redžepa Tajipa Erdogana koje su planirali pripadnici Revolucionarnog narodnog oslobođenja-front.

Jasno je da je napad pažljivo pripreman. Atentator Sanli je, prema navodima medija, nakon izlaska iz turskog zatvora 2001. godine otputovao u Njemačku. Turski ministar unutrašnjih poslova Muamer Guler kaže da se Sanli, preko Grčke, sa falsifikovanim ličnim dokumentima, ponovo vratio u Tursku.

Revolucionarno narodno oslobođenje-front je u Njemačkoj okarakterisan kao manje značajna organizacija. U nedavno objavljenom izvještaju o zaštiti ustava, njemački agenti navode da je nakon više policijskih akcija na članove te grupe, upitno „koliko još duga je ta organizacija u stanju da nadoknađuje nedostatke i slabosti u rukovodstvu i organizaciji“.

DHKP-C nije jedina radikalna grupa koja planira i vrši nasilje u Turskoj. Fikret Bila, kolumnista koji ima dobre veze u vladi i bezbjednosnom aparatu, u listu „Milijet“ piše da aktuelni napori na rešavanju kurdskog pitanja mogu dovesti do povećanog rizika od novih napada.

Ubistvo tri kurdske aktivistkinje u Parizu 9. januara okarakterisano je kao znak da radikalne snage žele da pokušaju da spriječe sklapanje mira između Turske i ustanika Radničke partije Kurstisana (PKK).

Bila kao i Gungor Mengi, glavni komentataor u listu „Vatan“, smatraju da bi moglo doći do novog nasilja. Mengi je, nakon napada u Ankari, napisao da „nemiri na Bliskom istoku, sve veći antiamerikanizam u regionu kao i jasna pristrasnost Ankare u sirijskom ratu, čine Tursku potencijalnom terorističkom metom. Moramo biti spremni. Međutim, da li smo na to spremni“, pita se Mengi. Odgovor na to pitanje Ankari trenutno niko ne može da pruži.

(izvor:Dojče vele)