Istražitelj Ujedinjenih nacija (UN) Ben Emerson zatražio je od SAD objavljivanje povjerljivih dokumenata koji se tiču afere oko mučenja i ubijanja osumnjičenih za terorizam, u čemu je učestvovalo i najmanje 49 drugih zemalja. skandal oko mučenja i ubijanja lica osumnjičenih za terorizam u SAD-u, rasplamsao se posljednjih nekoliko mjeseci, posebno nakon što su nedavno objavljeni podaci da nije samo Centralna obavještajna agencija (CIA) učestvovala u tome, već da su joj pomagale brojne evropske zemlje.
Ben Emerson se nada da bi, nakon što dokumenti dođu u ruke UN, odgovorni za zlostavljanje i ubistva osumnjičenih za terorizam napokon trebalo da budu kažnjeni. Iako je skandal izazvao oštre reakcije međunarodne zajednice, u SAD, za sada, još niko nije sankcionisan. CIA odbija da prizna nezakonite radnje iz perioda Džordža Buša mlađeg, mnoge činjenice i dalje su povjerljive, a nijedan funkcioner nije priveden pravdi, upozorio je Emerson.
TAJNI PROGRAM CIA
Tajni program CIA, u sklopu kojeg su nakon napada 11. septembra 2001. godine osumnjičeni za terorizam protivzakonito otimani, zatvarani, ispitivani i mučeni, već duže vrijeme izaziva kontroverze u SAD-u, ali i ostatku svijeta. Smatra se da su države navedene u projektu učestvovale na razne načine – davanjem prostora za tajne zatvore na svojoj teritoriji, zatvaranjem, ispitivanjem, mučenjem ili zlostavljanjem osoba, pomaganjem u hvatanju i prebacivanju uhapšenih, dopuštanjem upotrebe svog vazdušnog prostora, davanjem obavještajnih podataka… Na osnovu vjerodostojnih javnih izvora i informacija dobijenih od uglednih organizacija za zaštitu ljudskih prava, napravljen je “katalog” ponašanja prema 136 lica koje su navodno bila podvrgnute takvom postupanju.
ODGOVORNOST AMERIKE
Pretpostavlja se da je takvih osoba mnogo više, ali njihov broj ostaće nepoznat dok SAD i njihovi partneri ne daju informaciju javnosti - smatraju eksperti koji se bave ovim problemom. Svi se slažu da je glavna odgovornost na SAD-u, koje su diktirale takvo ponašanje i direktno su odgovorne za mučenja, premještanja i pritvaranja osumnjičenih za terorizam. Italija je jedina zemlja u kojoj je sud osudio funkcionere za učestvovanje u takvim operacijama. Visoki sud u Italiji je prošle godine potvrdio okrivljujuće presude protiv još 23 agenta CIA zbog istog incidenta i naložio pokretanje ponovnog postupka protiv pet bivših italijanskih špijuna koji su optuženi za učešće u otmici imama.
KO JE SVE POMAGAO CIA
Čak su 54 zemlje učestvovale u tajnim operacijama CIA-e. Te se zemlje nalaze na gotovo svim kontinentima – u Africi, Americi, Australiji, Aziji i Evropi, a poimence se navode Avganistan, Albanija, Alžir, Australija, Austrija, Azerbejdžan, Belgija, Bosna i Hercegovina, Kipar, Češka, Danska, Džibuti, Egipat, Etiopija, Finska, Gambija, Grčka, Gruzija, Hongkong, Hrvatska, Island, Indonezija, Iran, Irska, Italija, Jemen, Jordan, Južnoafrička Republika, Kanada, Kenija, Libija, Litvanija, Makedonija, Malavi, Malezija, Maroko, Mauritanija, Nemačka, Pakistan, Poljska, Portugalija, Rumunija, Saudijska Arabija, Sirija, Somalija, Španija, Šri Lanka, Švedska, Tajland, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Velika Britanija, Uzbekistan i Zimbabve. Svojim postupcima ove zemlje prekršile su vlastite i međunarodne zakone, a uz sve to služile su se mučenjem – ne samo protivzakonitom i nemoralnom nego i krajnje nedjelotvornom metodom za dobijanje važnih informacija
(Izvor:Dnevne novine)