UN: Počela debata o radu međunarodnih krivičnih sudova
Na javnoj debati govorit će predstavnici država, a potom će biti održana dva panela.

Bojkotuju debatu

UN: Počela debata o radu međunarodnih krivičnih sudova

Sjednicu ignorišu predstavnici međunarodnih kaznenih sudova SAD-a.

U Ujedinjenim narodima (UN) u srijedu poslijepodne počela je javna debata o radu međunarodnih krivičnih sudova, na kojoj će o radu haškog tribunala govoriti predstavnici 50 država, među kojima nema Sjedinjenih Država, ali ni predstavnika Haškog tribunala.

Debatu je, poslije oslobađajućih haških presuda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, zakazao predsjednik Generalne skupštine UN-a Vuk Jeremić.

Samo zakazivanje rasprave izazvalo je oprečne reakcije. Sjednicu ignorišu predstavnici međunarodnih kaznenih sudova SAD-a.

Vuk Jeremić na kraju je dopustio da Majke Srebrenice prate raspravu, međutim, ne smiju u njoj sudjelovati.

Predsjednik Generalne skupštine Ujedinjenih naroda Vuk Jeremić otvorio je debatu a prisutnima će se obratiti generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon.

"Suštinsko pitanje je kako međunarodno krivično pravosuđe može da pomogne u pomirenju bivših protivnika u postkonfliktnim, tranzicionim društvima", kazao je Jeremić.

Poslije dvojice lidera UN, počinje debata, a prvi govornik je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.

Jordan podržava žrtve rata u BiH

Jordanski ambasador pri UN-u, princ Zeid Al-Hussein, izjavio je da će bojkotovati debatu, jer nijesu obuhvaćene i žrtve rata u Bosni i Hercegovini, pošto će, najvjerovatnije, biti kritiziran Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

On je rekao da će, dok Jeremić bude predsjedavao sjednicom, on i ambasador Lihtenštajna pri UN-u Christian Wernaweser organizovati konferenciju za novinare dvije grupe žrtava - Majki Srebrenice i Udruženja žrtava genocida i preživjelih.

"Moja delegacija bojkotuje sjednicu zbog osjećaja ozlojađenosti pošto predsjednik Generalne skupštine eksploatira svoju poziciju u cilju pokretanja nezasluženog napada protiv Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju", rekao je jordanski ambasador i dodao: "Vjerujemo da je naša dužnost da se stvori prostor da se čuje glas žrtava rata u Bosni."

Ambasador Jordana, koji je bio pripadnik mirovnih snaga UN-a u BiH, a od 2002. do 2005. i prvi predsjednik Skupštine država-strana za Međunarodni krivični sud, ohrabrio je i druge zemlje da bojkotuju debatu u Generalnoj skupštini UN-a.

Ambasador Lihtenštajna izrazio je, takođe, zabrinutost da Jeremić "eksploatira Generalnu skupštinu UN-a za svoje vlastite političke ciljeve, a jasno je da predsjednik tog tijela to ne bi to trebao raditi".

Predstavnici bošnjačkih i hrvatskih udruženja žrtava rata, koje predvodi pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa, prisustvovat će javnoj raspravi o Haškom tribunalu u Generalnoj skupštini UN-a. Kako su najavili , u New Yorku će održati i protest, zbog nemogućnosti da govore na toj raspravi.

Predsjednica udruženja Majke enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić rekla je kako smatra da je Jeremić "htio da izbjegne bošnjačka i hrvatska udruženja", a "pozvao Srbe i srpska".

Jeremić: Balansirana slika događaja

Jeremić je izjavio da očekuje da iz rasprave izađe balansiranija slika o događajima iz prošlosti, ali i da se izvuku pouke za budući rad međunarodnog krivičnog pravosuđa.

"Ovdje u UN sve je spremno za početak debate o međunarodnom krivičnom pravosuđu. Do sada se za zvaničnu izjavu prijavilo 82 zemlje, što je najveća debata od početka održavanja tematskih debata u Generalnoj skupštini", rekao je Jeremić.

On je kazao da, osim SAD-a i Jordana, debatu bojkotuje i Kanada.

Prema njegovim riječima, Srbija je prva koja je stavila na dnevni red Generalne skupštine međunarodno krivično pravosuđe.

On je istakao da će ono što države članice budu izrekle u raspravi, ući u zvanična dokumenta UN-a, koja će biti proslijeđena državama na dalje postupanje.

Jeremić je rekao da je važno da se učini ono što se može.

"Nikada nijesam tvrdio da ću pomjeriti Zemljinu kuglu ovom raspravom. Ali da uđe u dokument UN – istina … ni to nije beznačajno."

Oliver Antić, savjetnik predsjednika Srbije Tomislava Nikolića, rekao je da će Nikolić "izložiti jedan ozbiljan referat, ozbiljnu analizu na 42 strane, koja će ostati u arhivama UN-a i kojim će se dokazati da proces koji je prethodio formiranju i formiranje Haškog tribunala nijesu u skladu s pravom".

Na javnoj debati govorit će predstavnici država, a potom će biti održana dva panela.

Na panel diskusiji pod nazivom "Pravda", prvi će govoriti nekadašnji komandant UNPROFOR-a u BiH kanadski general u penziji Lewis MacKenzie.

Pored njega, učestvuju i profesori prava na dva američka univerziteta i predsjednik dokumentacionog centra Veritas Savo Štrbac.

Na drugom panelu, "Pomirenje", govorit će profesor prava sa Middlesex univerziteta u Londonu William Schabas, Čedomir Antić sa Instituta za balkanske studije, te profesorica Janine Clark sa Univerziteta Sheffield i John Laughland, direktor Instituta za demokratiju i saradnju iz Pariza.

Meron ne ide na debatu

Theodor Meron, Predsjednik Međunarodnog suda za ratne zločine na području bivše Jugoslavije (ICTY), ranije je za Al Jazeeru obrazložio zašto se nije odazvao pozivu Jeremića:

“Ne samo ICTY, nego sva tri tribunala za ratne zločine koja su pozvana, odbila su poziv gospodina Jeremića. Gospodin Jeremić je, kao što to svi znamo, javno rekao da je sazvao ovaj skup kao reakciju na određene presude. To nameće pitanja o temeljnim pravilima o poštovanju vladavine zakona. To nije skup na kojem bi moje sudjelovanje dalo neki značajan doprinos u osudi nečega što je meni drago.”

Jeremić je ocijenio skandaloznim što se Meron nije odazvao njegovom pozivu, budući da ICTY funkcioniše pod patronatom UN-a.

I američki ambasador, Stephen Rapp, koji je u State Departmentu zadužen za pitanja ratnih zločina, rekao je da ne ide na sjednicu Generalne skupštine.

(Izvor:AlJazeera)