Mursi planira široke promjene u vladi Egipta
Egipatski predsjednik je najavio restrukturiranje "ključnih ministarstava"

Najavio restrukturiranje

Mursi planira široke promjene u vladi Egipta

Egipatski predsjednik Mohamed Mursi je objavio da će uraditi veliko restrukturiranje vlade, ali kritičari govore da ovaj potez neće ispuniti opozicijske zahtjeve za potpunim remontom vlade.

Mursi je najavio restrukturiranje, rekavši da će to uključivati nekoliko „ključnih ministarstava“.

„Restrukturiranje vlade nije kraj, to je sredstvo ostvarivanja interesa javnosti“, rekao je Mursi.

„Uskoro ćemo vidjeti restrukturiranje koje će uključivati nekoliko ključnih ministarstava, najviše u cilju ostvarenja interesa javnosti i da se reaguje na promjene sa kojima se suočavamo, te na probleme koji se pojavljuju.“

Stariji pomoćnik predsjednika je rekao da će promjene u vladi biti „široke“, te da će uključivati provincijske guvernere.

„Neka bitna ministarstva će biti uključena u promjene“, dodao je on. „Ne mogu navesti koja, jer kako znate, to su osjetljive stvari.“

Zahtjev

Nema mnogo detalja o ovom procesu, ali da vjerovatno neće zadovoljiti želje opozicije.

„U suštini, kritičari govore da vlada nije dorasla poslu i da svi radnici moraju biti sposobniji i iskusniji“.

Mursi je nekoliko puta naglašavao svoje povjerenje u premijera Hishama Qandila, čiju ostavku traže opozicijske grupe, kao uslov da se zaustavi bojkot parlamentarnih izbora.

Egipatski mediji javljaju da bi Mursi mogao zamijeniti ministra pravde Ahmeda Mekkija i druge manje istaknute ministre.

Opozicija ostaje postojana u svom zahtjevu za vladom nacionalnog jedinstva, u produženoj pat poziciji sa Mursijem, koja je odložila veoma potreban zajam MMF-a u visini od 4,8 milijardi američkih dolara.

Mursi insistira da je zadatak novog parlamenta da sastavi novu vladu.

Zajam

Qandilova vlada, koja je postavljena nakon Mursijevog izbora u junu, pokušala se izboriti sa ranjenom ekonomijom, uprkos milijardama dolara pomoći koju je dobila od Katara i još nekoliko zemalja.

Vlada kaže da je nezaposlenost glavni uzrok nezadovoljstva među mladima koji su pomogli u svrgavanju predsjednika Hosnija Mubaraka, porasla od ustanka, dok su strana ulaganja i prihodi od turizma opali.

Egipatska funta je u međuvremenu izgubila na vrijednosti otprilike 10 posto u odnosu na dolar od decembra, dok je Qandilova vlada pokušavala ispregovarati zajam MMF-a, nadajući se da će tako vratiti povjerenje ulagača.

Zajam je odgođen nakon protesta prošle zime, zbog Mursijevog preuzimanja šire moći. Mursi je bio primoran otkazati povećanje poreza, što je dio ekonomskih reformi koje je MMF zahtjevao, da bi smirio nove nemire.

(Izvor:AlJazeera)