Među njima su pojedinci od Kine do Rusije, od Indije do Bliskog istoka, Evrope i Amerike, milijarderi, ali i „loši momci“, potom predsjednici država i vlada, ministri, religijski lideri, vlasnici i direktori banaka i investicijskih fondova.
„Lista svih listi“ sačinjena je, između ostalog, na Forbesovih 100 najmoćnijih ljudi, na istraživanju Instituta za medije i komunikaciju, spisku pedeset najjačih banaka, istraživanjima SIPRI-a o naoružanju i industriji oružja, na Reutersovom popisu najboljih fakulteta u svijetu, kao i na spisku najvećih investicijskih fondova.
Novinari Foreign Policya istražili su lice i naličje novog kineskog predsjednika Xi Jinpinga, i pokazali kako vodi opasnu igru koristeći vojsku kao svoje tajno oružje.
Predstavili su Rahula Gandhia, vrlo vjerojatno, budućeg indijskog lidera najmnogoljudnije demokratije na svijetu.
Tu je i priča o nemilosrdnom šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu i nabusitoj logici ruske vlasti.
Među najmoćnijih 500 su i američki predsjednik Barak Obama i njegova supruga Mišel, par Clinton, ruski predsjednik Vladimir Putin, Dalaj lama, duhovni vođa Tibeta, Ban Ki-mun, Aung San Su Kji, lideropozicije u Minamaru, Michael Bloomberg, gradonačelnik New Yorka, Jon Brenan, direktor CIA-a, Aleksandar Botnikof, prvi čovjek ruske tajne službe FSB, ali, i šef ruske mafije Semion Mogilevič.
Coca Cola najmoćniji brend
Žene na svjetskoj mapi moći i dalje nisu prisutne u omjeru u kojem bi trebale biti. Deset je odsto moćnih žena u politici, samo tri odsto u svijetu ekonomije i biznisa, dok nema ni jedne žene među religijskim liderima.
Među 500 najuticajnijih svjetskih ministara obrane samo je jedna žena - Jeanine Hennis Plasschaert, holandska minisatrka obrane. One, osim u filmovima, ne rukovode tajnim službama, niti jedna nije na čelu neke od najvećih medijskih kompanija.
Diplomatska moć je u rukama SAD, slijede potom Kina, Rusija, Francuska i Njemačka, a redosled je sačinjen po broju ambasada i konzulata spomenutih država u svijetu.
Časopis „Foreign Policy“ je zahvaljujući podacima SIPRIA (Stokholmskog međunarodnog istraživačkog instita za mir) objavio listu država koje najviše uvoze, odnosno izvoze oružje.
Uvoznici oružja su Indija (4,8 milijardi dolara); Kina (1,7 miljiardi dolara); SAD (1,3 milijarde dolara); Turska (1,27 milijardi dolara) i Pakistan (1,24 milijarde dolara). Najviše oružja izvoze SAD (8,8 milijardi dolara); Rusija (8 milijardi dolara); dok Kina, Ukrajina i Njemačka izvoze 1,8 milijardi, 1.3 i 1,2 milijarde dolara.
Najmoćniji svjetski brend je Coca Cola. Dnevno se konzumira 2 milijarde njenih proizvoda u 207 država svijeta.
Virtuelna svjetska moć pripada društvenim mrežama. Prvo je mjesto pripalo Facebooku, potom slijede Google, YouTube, Yahoo i Wikipedia. Faceebok mjesečno posjeti 837 milijuna posjetilaca, a Wikipediju gotovo 470 milijuna.
Naftne i plinske kompanije su u posljednjih osam godina udvostručile svoju prisutnost na listama najbogatijih i najmoćnijih u svijetu. Na primjer, kompanija Royal Dutch Shell u 2012 godini, ostvarila je dobit od 484 milijarde dolara, što odgovara BDP Norveške.
Zanimljivo je da je korporacija Apple kojoj je na čelu Tim Kuk, u januaru imala 137 milijardi dolara gotovine, dovoljno da deset puta „spasi“ Kipar od bankrota.
(Izvor:RadioSlobodnaEvropa)