Zatvorena birališta u Maleziji
13-ti opšti izbori

Izbori u Maleziji

Zatvorena birališta u Maleziji

Birači su na kiši stajali u dugim redovima kako bi učestvovali u istorijskim izborima.

Malezijci su izašli na 13. opšte izbore, koje su hroničari proglasili najneizvjesnijim u posljednjih više od 50 godina.

Birači su na kiši stajali u dugim redovima kako bi učestvovali u istorijskim izborima.

Glasanje je počelo u osam sati po lokalnom vremenu, odnosno u ponoć prema srednjoevropskom vremenu, na više od 8.200 biračkih centara diljem zemlje. Biračka mjesta zatvorena su po lokalnom vremenu u 17sati, odnosno devet sati prema srednjoevropskom vremenu.

Rezultati izbora se očekuje u narednim satima.

Šire reforme

Izborna kampanja je podijelila 28 milionsku državu, kojom vlada Nacionalna fronta na čelu s premijerom Najibom Razakom, protiv kojeg je revitalizirani opozicioni blok, koji predvodi Anwar Ibrahim.

Ibrahim želi zbaciti s vlasti svog suparnika, prvi put od nezavisnosti od Britanije 1957. godine.

Prema podacima Izborne komisije, pravo glasa ima nešto više od 13 miliona birača.

Malezijom već više od pet decenija vlada Nacionalna fronta. Na ovim izborima glavni suparnici su im tri opozicione stranke pod vodstvom bivšeg zamjenika premijera Anwara Ibrahima, koji je obećao mandat sa širim političkim reformama.

Od stjecanja nezavisnosti, političari nastoje iskoristiti razlike među rasama i religijama. Ni ovogodišnja kampanja nije bila drugačija.

Khalid Samad je kandidat zbog koga bi, kažu neki u vladajućoj koaliciji, birači trebali biti oprezni.

Član je islamske stranke, poznate kao Paaas.

To je jedna od tri stranke opozicione koalicije - ali ona je jedina koja se temelji na religiji, i koja želi uvjesti islamski krivični zakon. Ali, uprkos tome, polako je podržavaju i nemuslimani.

Prvi hršćanski kandidat

"Oni su uvjereni na osnovu onoga što su vidjeli da ne diskriminiramo ni Malajace ni Nemalajce, muslimane ili nemuslimane", kaže Samad.

Stranka je takođe ušla u istoriju zbog prvog hršćanskog kandidata - etničkog Kineza, što bi prije nekoliko godina bilo nezamislivo.

"Vlada se dugo prikazivala kao branitelj islama u većinski muslimanskoj zemlji. A često je djelovala i kao više tvrdolinijaška od svog protivnika", izvještava se iz Kuala Lumpura.

Nastala je kontroverza kada je vladino odjeljenje odlučio da riječ "Allah", koja se koristi u hršćanskim Biblijama na malajskom jeziku, mogu koristiti samo muslimani.

Ali, analitičari kažu da religija više nije ključna u kampanji.

"Nekad je to bio važan faktor prilikom glasanja u cijeloj zemlji, ali danas, u urbanim područjima, posebno one bolje obrazovane manje brine pitanje religije. Više ih privlači strana koja govori o dobrom upravljanju, poboljšanju privrede, obrazovanja i tako dalje", govori Wan Saiful Wan Jan, politički analitičar.

Ovo će biti jedni od najneizvjesnijih izbora u istoriji Malezije, a obje strane opet koriste religiju u kampanji, uprkos naznakama da su Malezijci prevazišli vjerske podjele.

(Izvor:AlJazeera)