Pejaković: Prekomjerna upotreba telefona loše utiče na razvoj djeteta
Foto: Ilustracija

Pejaković: Prekomjerna upotreba telefona loše utiče na razvoj djeteta

Djeca do tri godine ne bi trebalo da budu izložena televiziji, tabletima, mobilnim telefonima, kazala je psihološkinja Adriana Pejaković.

Pejaković za Novu M pojašnjava da su  gubljenje fokusa, slaba koncentracija i siromašan rječnik, samo neke od posljedica koje se mogu pojaviti u daljem njihovom razvoju.

Boravak po nekoliko sati ispred ekrana ostavlja posljedice i na vid, pa djeca sve češće imaju problema sa kratkovidošću, te moraju da nose naočare, navode iz očne ordinacije. Roditelji, pak kažu da kod djece treba podsticati kreativnost, i  na suptilan način ograniči, kako boravak, tako i sadržaj sa ekrana.

Marija Mujičić je majka djevojčica od tri i pet godina. Trudi se da zajedno sa suprugom, na što kvaitetniji način provede vrijeme sa djecom.

"Trudimo se da su što manje vremena ispred malih ekrana, da mobilne telefone ne dobiju kada one to požele, već da to slobodno vrijeme provedemo, tako što ćemo osmisliti neke kreativne igrice: da bojimo, crtamo da šijemo, da izađemo napolje. Da se igramo, pa čak i po ovom kišnom vremenu. Ima li šta ljepše od šljapkanja po baricama. Ipak, imamo razumijevanja i dozvoljavao im da neko vrijeme provedu gledajući određene sadržaje", kaže Mujičić.

Pejaković je navela da djeca sve više vremena provode u virtuelnom svijetu i to može negativno uticati na njihov dalji razvoj.

Prema njenim riječima to utiče na sinapse u dječjem mozgu koje moraju da budu stimulisane dodirom, mirisom, govorom, a ne medijskim sadržajem, što sve utiče na osiromašenje strukture neurofiziologije mozga.

Dodajući da osim loše koncentracije, razdražljivosti, boravak ispred ekrana, može se negativno odraziti i na vid i pojavu kratkovidosti.

"S druge strane česte su glavobolje, pogotovo u predjelu čela, predjelu očiju, zamor u predjelu očiju, suvoća oka, crvenilo oka. To je čitav spektar koji ide u paketu. Imamo sve više djece koje nose naočare", kazala je oftalmološkinja Sanja Borović za Novu M.

Poručujući da je zbog toga bi djeci bilo neophodno ograničiti, kao vrijeme na internetu, tako i  dostupnost sadržaja.

"Djeca do tri godine ne bi trebalo da budu izložena televiziji, tabletima... negdje od treće do pete godine vrijeme može da im se ograniči na jedan sat dnevno, od šeste do čak osamnaeste godine, na dva sata dnevno. Roditelji treba to da ograniče, a kasnije škola", rekla je Pejaković.

 

 

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.