Tokom vjerskog obreda (namaza) ograničava se broj vjernika koji se istovremeno mogu nalaziti u džamiji, tako da na deset kvadratnih metara površine može da se nalazi jedan vjernik, uz obavezu poštovanja međusobne fizičke distance od najmanje dva metra.
"Imajući u vidu površinu molitvenog prostora koji takođe uključuje mahfile i sofe, broj vjernika u malim džamijama ograničen je na 15 vjernika, srednjim na 25 vjernika, a u velikim džamijama i islamskim centrima taj broj može biti veći, zavisno od površine molitvenog prostora", saopšteno je iz Islamske zajednice.
Na otvorenom prostoru, dvorištu džamije, može klanjati najviše 20 vjernika, takođe uz obavezu poštovanja fizičke distance od najmanje dva metra.
"Broj od najviše 20 vjernika na otvorenom prostoru je graničan iz razloga što bi prekoračenje bez obzira na veličinu dvorišta imalo tretman javnog okupljanja, koje je i dalje zabranjeno mjerama ", navodi se u saopštenju.
Na ulazu u džamiju na vidnom mjestu neophodno je kako dodaju, istaći obavještenje o maksimalnom broju vjernika koji mogu istovremeno prisustvovati namazu.
Zatim, vjernici u džamiji nose zaštitne maske, dok imam koji predvodi namaz nije dužan nositi zaštitnu masku.
"Na ulazu u džamiju neophodno je obezbijediti korišćenje sredstva za dezinfekciju ruku, kao i prostirku za čišćenje obuće, ovlaženu dezificijensom. Vjernicima koji dolaze u džamiju nalaže se da abdest uzimaju kod kuće i da sa sobom ponesu sedžadu, te da se suzdrže od rukovanja i bliskih kontakata, kao i od okupljanja prije i nakon namaza. Odgovornim licima za održavanje džamija i džamijskog reda nalaže se da zatvore abdesthane i toalete, te da uklone tespihe, knjige i druge predmete koji bi mogli biti uzrok širih kontakata", navedeno je iz Islamske zajednice.
Apelovali s na vjernike koji su bolesni, kao i na one sa najblažim simptomima prehlade da ne dolaze u džamije, već da namaz obavljaju u svojim kućama.
"Isto se preporučuje, starim ljudima, hroničnim bolesnicima i maloljetnoj djeci."
Iz Islamske zajednice preporučuju imamima i hatibima da vrijeme trajanja namaza svedu na minimum, uzdržavajući se od prigodnih predavanja iz razloga umanjenja epidemiološkog rizika. Ova preporuka se posebno odnosi na džuma namaz.
" S obzirom na zabranu kretanja od 23:00 – 05:00 časova koja je i dalje na snazi, odnosno ograničenosti vremena za jacijski i teravih namaz, teravih namaz će se klanjati 12 rekata u džamiji, a ostalih 8 rekata vjernici će klanjati u svojim kućama. Ranija Odluka Mešihata, o privremenoj obustavi okupljanja i događaja vjerskog i kulturnog karaktera, uključujući učenje mevluda, zajedničkih mukabela, iftara i predavanja ostaje na snazi. Pozivaju se vjernici da se pridržavaju mjera i pokažu strpljenje do ukidanja istih, odnosno proglašenja kraja epidemije. Obavezuju se predsjednici medžlisa, glavni imami i imami da obezbjede uslove za sprovođenje i nadzor mjera iz ove odluke",zaključuju iz Islamske zajednice.
Komentari