Monitoring morske trave Posidonia oceanica,  vrsta koju po m2 proizvodi više kiseonika od Amazonskih prašuma

Monitoring morske trave Posidonia oceanica, vrsta koju po m2 proizvodi više kiseonika od Amazonskih prašuma

NVO Green Home je u saradnji projeknim partnerima NVO MedCEM i NVO MES periodu 21.07. – 25.07. organizovao monitoring morske trave Posidonia oceanica u sklopu projekta „Podrška lokalnim zajednicama u promociji i zaštiti budućeg zaštićenog područja u moru – Katič“.

Posidonia oceanica je vrsta koja osim proizvodnje kiseonika pruža stanište za preko 2000 vrsta tokom različitih životnih faza. Jedan od zanimljivijih podataka vezan za ovu vrstu je da po metru kvadratnom proizvodi više kiseonika od Amazonskih prašuma,  pojašnjava Milosav Miličić iz Green Home-a.

Naime, ova vrsta je jako osjetljiva i jako sporo raste, pa je u Mediteranu zabilježeno da je čak 20% podvodnih livada značajno smanjeno u odnosu na istraživanja sprovedena 1970.  godine.  Ovaj zabrinjavajući trend ukazuje na značaj redovonog praćenja stanja podvodnih livada u našem podmorju.

 Uvid u stanje morske trave Posidonia oceanica može mnogo da kaže o stanju akvatorijuma i aktivnostima u njemu. Ova vrsta trpi razne pritiske prouzrokovane infrastrukturnim radovima na obali, nelegalnim ribolovom, prvenstveno dinamitom ali i sidrenjem brodova.

  "Monitoring je sproveden u akvatorijumu između Crnog rta i rta Skočiđevojka a u cilju dobijanja podataka o stanju morske trave. Zaroni su sprovedeni na pet lokacija na ovom potezu a podaci su sakupljeni sa jedanaest transekata i to sa dubina od 22m 15m i 9m. Uz podršku saradnika iz Instituta za biologiju mora, tačnije dr. Vesne Mačić utvrđena je metodologija rada, određene lokacije na širem potezu između dva rta i sproveden monitoring. Tokom ovih pet dana, neinvazivnom metodom, brojanjem pokrovnosti na određenim lokacijama su sakupljani podaci o stanju ovog važnog morskog resursa.", saopštio je Miličić.

   Više informacija o stanju morske trave ćepružiti nakon obrade podataka ali do tada, poručuju iz Green Home-a, možemo uživati u slikama koje su zabilježili članovi tima koji je sprovodio ovo istraživanje.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.