Vojska je juče postavila ultimatum od 48 sati, zahtijevajući da se postigne rješenje političke krize koja je izvela milione ljudi na ulice i time ispuni "narodna volja".
Morsi je saopštio da "Egipat neće činiti korake unazad", ističući da je on garant "nacionalnog pomirenja" i "socijalnog mira".
Morsi je juče telefonom razgovarao sa američkim predsjednikom Barakom Obamom, u kome je Obami reko da Egipat ide naprijed sa miroljubivom demokratskom tranzicijom zasnovanom na ustavu i zakonima.
Američki predsjednik je pozvao Morsija i njegove protivnike na kompromis, ali je Vašington, takođe, branio legitimitet Morsijevog izbora na mjesto predsjednika, navela je agencija Rojters.
Bijela kuća danas je saopštila da je Obama iznio zabrinutost zbog masovnih protesta protiv Morsijevog režima i da je zatražio od Morsija da odgovori demonstrantima na postavljena pitanja.
"Predsjednik Obama ohrabrio je predsjednika Morsija da preduzme korake da pokaže da reaguje na njihove probleme, istakavši da trenutna kriza može da bude riješena samo kroz politički proces", saoštila je Bijela kuća.
Od početka demonstracija nekoliko ministara, koji nisu članovi Morsijeve Muslimanske braće, podnelo je ostavku, a poslednji od njih je šef diplomatije Mohamed Kamel Amr.
U sukobima pristalica i protivnika predsjednika Morsija u nekoliko egipatskih gradova poginulo je 16 osoba, a više od 600 je povrijeđeno.
Islamistički pokret Muslimansko bratstvo, iz kojeg potiče Morsi i čije političko krilo predstavlja vladajuća Partija slobode i prava, jutros je saopštilo da "razmatra" ultimatum vojske.
Opoziciju, koja traži Morsijev odlazak, čine sekularni i liberalni muslimani i hrišćani.
(Izvor:b92.net)