Od 2008. do 2020.godine, crnogorska Vlada je, po podacima koje ima CGO, izdala 390 počasnih državljanstava.
CGO je objavljujući spisak svih dodijeljenih počasnih državljanstava od 2008. do 2020. godine, pozvao vladu i ministarstvo unutrašnjih vposlova da to učine na svojim zvaničnim stranicima jer javnost ima pravo da zna ko po ovoj proceduri i zbog čega dobija crnogorsko državljanstvo.
Počasni državljanin Crne Gore 2009. godine postao je Taksin Šinavatra, nekadašnji premijer Tajlanda koji je u svojoj državi bio osuđen za korupciju, a nekoliko godina kasnije i malezijski državljanin Vei Seng Pu, koji je bio hapšen u Las Vegasu zbog organizovanja ilegalnog klađenja.
Državljanstvo po privilegovanoj proceduri je dobio i Mohamed Dahlan, bivši palestinski ministar bezbjednosti koji je bio optužen za milionsku prevaru i kršenje ljudskih prava.
Biznismen Petros Statis koji je, između ostalog, vlasnik nekoliko medija u Crnoj Gori takođe je dobio državljanstvo naše države.
Na listi je egipatski biznismen i značajan investitor u Crnoj Gori Samih Saviris, Natanijel Rotšild, koji je investirao u tivatsku marinu za jahte Porto Montenegro.
Na listi uglednih ličnosti koje su dobile počasno državljanstvo su pjevačica Merima Njegomir, glumac Lazar Ristovski i nekadašnji fudbaler Dragan Džajić.
Državljanstvo je dobio i sin pokojnog jugoslovenskog funkcionera Jova Kape (Jove Kapičića) – bivši košarkaš Dragan Kapičić i njegov unuk, glumac Stefan. Počasno državljanstvo je dobila i ugledna ljekarka Nadežda Basara koja radi u Njemačkoj i bavi se liječenjem najtežeg oblika kancera.
Državljanstvo je dobio i ekonomista Isak Adižiz.
Među prvima su crnogorsko počasno državljanstvo dobili glumci Dragan Nikolić i Milena Dravić.
Iz spiska se može vidjeti da su i neki političari iz nove parlamentarne većine dobili počasna državljanstva, poput ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić i poslanika Vladimira Dobričanina.
CGO ističe da je Vlada u prošloj godini oborila rekord sa brojem dodijeljenih državljanstava.
"2020. godini se bilježi gotovo trećina svih dodijeljenih počasnih državljanstava za proteklih 12 godina, od čega je 37 dobilo taj status od 30.09.2020. do 4.12.2020. godine.", naveli se iz te organizacije.
Spisak dodijeljenih počasnih državljanstava od 2008. do 2020. pogledajte OVDJE.
Komentari