Program “Beograd prajda” počinje u subotu međunarodnom konferencijom o slobodi okupljanja LGBT osoba, a nastavlja se “Nedjeljom ponosa”, dok je Parada ponosa najavljena za 28. septembar. Bezbjednosna provjera za taj događaj još nije gotova, a za isti dan Pokret Dveri najavljuje porodični protest.
Sve je spremno, bar kad je Nedelja ponosa u pitanju. Hoće li, međutim, biti održan i događaj koji izaziva najviše pažnje još nije izvjesno, jer bezbjednosne procjene za šetnju nisu gotove. Za organizatore je ohrabrujuće to što se, kako objašnjavaju, državni vrh nije protivio Paradi ponosa.
- Što se tiče predsjednika Nikolića, i on je rekao prošle godine da bi došao ako bi to uticalo na bezbjednost. Imamo afirmativne izjave u dužem periodu, ali je potrebno da te izjave postanu djela i da se Parada zaista desi i da to postane normalan događaj – kaže jedan od organizatora Parade ponosa 2013 Goran Miletić.
Izvjesno je da će Paradu podržati glavni pregovarač Srbije sa Evropskom unijom Tanja Mišćević i ministar Branko Ružić. Povjerenica za ravnopravnost Nevena Petrušić ocjenjuje da bi eventualna zabrana šetnje značila da državni organi ne rade svoj posao.
- Mislim da je sazreo trenutak i da smo poučeni ranijim godinama shvatili zašto je važno da se Parada održi, ne samo zbog osoba koje pripadaju seksualnim manjinama, već zbog svih nas. Danas su ugrožena prava LGBT osoba, a sutra će biti ugrožena prava svih nas – upozorava Petrušićeva.
Kao i prethodnih godina, planirano je da šetnja počne u parku Manjež. Tako je bilo i 2010. godine, jedini put kada je Parada i održana. Tada je učesnike obezbjeđivao veliki broj policajaca, a u neredima prije i poslije šetnje, u centru Beograda povređeno je 150 ljudi.
(Telegraf)