Ovu zemlju već deceniju potresaju vjerski sukobi.
"Nepoznati naoružani napadači su rano jutros upali u četiri sela i ubili 37 osoba", rekao je portparol lokalne policije Salisu Mustafa.
Savezna država Plato se nalazi u centralnom dijelu Nigerije, na liniji koja razdvaja uglavnom hrišćanski jug i pretežno muslimanski sjever zemlje.
Muslimanski stočari iz etničke grupe Fulani-Hausa okrivljuju se za niz napada na uglavnom hrišćanske poljoprivrednike iz etničke zajednice Berom. Lideri Fulanija tvrde da političari etničkih Beroma, koji kontrolišu državu Plato, sistematski guše prava muslimanskih stočara, onemogućujući im pristup neophodnim pašnjacima.
Za sada nije jasno ko stoji iza jutrašnjeg napada u oblasti Barkin Ladi, žarištu dugotrajnih konflikata.
Islamistička grupa Boko Haram, koja predvodi brutalnu četvorogodišnju pobunu na sjeveru Nigerije, izvodi napade takođe u državi Plato, ali za sada nema indicija da ta zabranjena pobunjenička grupacija stoji iza najnovijeg nasilja, prenijela je agencija AFP.
Prema podacima nigerijskog Savjeta za spoljne odnose (CFR) koji prati nerede na sjeveru i centralnim oblastima zemlje, u vjerskim sukobima u Platou je od kraja maja 2011. do kraja juna 2013. ubijeno 785 osoba, što je, kako je ocijenio američki ambasador u Nigeriji Džon Kempbel, veoma konzervativna procjena.
"Žrtve su pretežno žene, djeca i starije osobe, jer muškarci uspijevaju da pobjegnu", rekao je on, piše portal RTCG.
Nekoliko mirovnih pregovora u Platou uglavnom nisu uspjeli da zaustave nemire zbog dubokog nepovjerenja koje i dalje traje između političara te savezne države i bezbjednosnih snaga.
Lideri grupe Berom okrivljuju vojsku da podržava Fulane i povremeno sarađuje sa njima, ali te optužbe nijesu dokazane.