Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti Internešnel objavila je nove satelitske snimke zatvorskih logora u Sjevernoj Koreji i svjedočenja bivših zarobljenika o zlostavljanjima i pogubljenjima.
Sjeverna Koreja poriče postojanje radnih logora za političke zatvorenike ali, po procjenama, tamo u veoma teškim uslovima boravi između 100.000 i 200.000 ljudi. Snimci logora “broj 15″ poznatom i pod imenom “Jodok”, na jugu zemlje, i “broj 16″ na sjeveru napravljeni su između 2011. i 2013.
Logor “broj 16″ koji se prostire na oko 560 kvadratnih kilometara ima 20.000 zatvorenika, a na snimcima se vidi i “postojanje novih zgrada, što upućuje na lagan porast broja zatvorenika“, navodi Amnesti.
Zatvorenici su primorani da rade teške fizičke poslove: vade rudu, sjeku šume i obrađuju polja. Hranu dobijaju u vrlo malim količinama, a noću im nije dozvoljeno da dugo spavaju.
Nakon Amnestijevih snimaka 2011. godine skoro 40 zgrada je srušeno u logoru “15″, koji se prostire na površini od 370 kvadratnih kilometara i nalazi se na oko 120 kilometara od Pjongjanga.
Amnesti u svom izvještaju naširoko opisuje zlostavljanja koja su logoraši trpeli, prenoseći svjedočanstva bivših zarobljenika i čuvara.
Li, koji je sada izbjegao iz Sjeverne Koreje, u periodu od od 1980. pa do sredine 1990. godine bio je zadužen za sigurnost logora “16″. On priča da su “zarobljenici morali da kopaju sebi grob, a zatim bi ih ubijali udarcem čekićem u potiljak”.
Neki su bili premlaćivani nasmrt. Kako navodi svjedok, žene su poslije silovanja, bile svirepo ubijane da ne bi otkrile tajnu kom oficiru su “služile”.
Hiljade ljudi, uključujući i djecu, zarobljeni su u ovim zatvorima, iako mnogi nisu počinili nikakav zločin. Zatvoreni su jer je zajednica presudila da su nepodobni za društvo.
Komisija UN koja istražuje o povredama ljudskih prava u Sjevernoj Koreji konačni izvještaj Veću za ljudska prava predaće u martu 2014. godine. Ovo je prvi put da neko UN-ovo tijelo sprovodi istragu o Sjevernoj Koreji na takvom nivou.
Sjevernokorejske vlasti ne priznaju tu komisiju i ne dopuštaju joj ulazak na svoja teritorija. Svjedoke koje je saslušala Komisija nazivaju lažljivcima.