Devet metara visoki spomenik bivšem južnoafričkom predsjedniku Nelsonu Mandeli otkriven je u ponedjeljak u Pretoriji, dan nakon što je junak borbe protiv aparthejda pokopan u svom rodnom selu Kunuu.
Brončani Mandelin kip postavljen je ispred Zgrada unije u Pretoriji, kompleksa u kojem je sjedište južnoafričkog predsjedništva i Vlade.
Spomenik je otkriven po završetku deset dana žaljenja za prvim crnim južnoafričkim predsjednikom, koji je preminuo u 95. godini.
Južnoafrička vlada je saopštila kako otkrivanje kipa „označava početak slavljenja i življenja zaostavštine Madibe, ali i kraj perioda žaljenja“.
Južna Afrika je, nakon Mandeline smrti, 10 dana bila u žalosti, ali dani žalosti su službeno završili u ponoć na ponedjeljak, nakon čega zastave više nisu na pola koplja.
Dan pomirenja
Iz Vlade su podsjetili kako je bivši predsjednik Mandela povezan s promovisanjem pomirenja pa je upravo zbog toga izabran 16. decembar, koji se slavi kao Dan pomirenja, za otkrivanje spomenika njemu u čast.
Prvo je ovaj datum u istoriji obilježan kao sjećanje na pobjedu Afrikanaca, uglavnom nasljednika nizozemskih migranata, nad Zuluima1838. godine poznatom kao „Bitka krvave rijeke“. Neki Afrikanci i danas obilježavaju dan.
Na ovaj se dan obilježava i godišnjica osnivanja oružanog krila sada vladajućeg Afričkog nacionalnog kongresa, nazvanog „Koplje nacije“, kojemu je upravo Mandela bio prvi komadant.
Nakon prvih demokratskih izbora, održanih u Južnoafričkoj Republici 1994. godine, 16. decembra je dobio simbolični status državnog praznika i preimenovan je u Dan pomirenja.