Očekuje se da će UNCRC postaviti predstavnicima Vatikana dugačak niz pitanja, prisiljavajući Svetu stolicu da se prvi put brani u javnosti, prenosi BBC.
Sveta stolica se suočava sa optužbama da je omogućila seksualno zlostavljanje nad hiljadama djece time što je štitila pedofile među sveštenicima na štetu žrtava.
UNCRC je prošlog jula zatražio detaljne informacije o svim slučajevima zlostavljanja koji su zabiljženi u Vatikanu od 1995.
Te informacije su uključivale i odgovore na pitanja da li je sveštenicima, monahinjama i monasima koji su krivi za seksualne zločine bilo dozvoljeno da ostanu u kontaktu sa djecom, koje su pravne akcije preduzete protiv njih i da li je bilo ućutkivanja onih koji su podnijeli tužbe.
U svom odgovoru, Sveta stolica je saopštila da njena praksa nije da objavljuje informacije o vjerskoj disciplini sveštenstva ukoliko to ne zatraže vlasti u zemlji u kojoj su sveštenici na službi.
Sveta stolica je tada naglasila da je izmijenila kriterijume za odabir sveštenika i revidirala zakon kojim se obezbjeđuje adekvatna disciplina među sveštenstvom.
Vatikan nije želio da pruži nikakve informacije o današnjem ispitivanju, saopštivši da je za sporne slučajeve odgovorno pravosuđe zemalja u kojima je došlo do zlostavljanja.
Rimokatolička crkva je kritikovana zbog toga što nije adekvatno odgovorila na optužbe za seksualno zlostavljanje.
Papa Franja je saopštio da je rješavanje pitanja zlostavljanja ključno za kredibilitet Crkve, a prošlog mjeseca je objavio da će biti formiran vatikanski komitet za borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece u Crkvi i ponudio pomoć žrtvama.
Papa Franja je, takođe, pooštrio vatikanske zakone o zlostavljanju djece, proširivši definiciju zločina nad maloljetnicima i na seksualno zlostavljanje djece.
Sveta stolica je potpisnica Konvencije UN o dječjim pravima, pravno obavezujućeg dokumenta koji nalaže zaštitu djece i brigu o njima.
Vatikan je ratifikovao tu konvenciju 1990. godine, ali posle izvještaja o primjeni 1994. nije podnio nijedan izvještaj o napretku sve do 2012. godine, i to posle žestokih kritika nakon što su 2010. objelodanjeni slučajevi zlostavljanja djece u Evropi i šire.
U Njemačkoj je svještenik Andreas L. 2012. godine priznao krivicu po 280 tačaka optužnice za seksualno zlostavljanje trojice dječaka tokom 10 godina.
Objelodanjivanje zlostavljanja za koje su odgovorna dva bostonska sveštenika, Pol Šenli i Džon Džogan tokom 1990-ih izazvalo je ogorčenost u američkoj javnosti.
Belgijski biskup Rože Vangeluve povukao se sa položaja u aprilu 2010. godine pošto je priznao da je godinama seksualno zlostavljao jednog dječaka.
Italijanska katolička crkva priznala je 2010. godine da je u periodu od 10 godina prijavljeno oko 100 slučajeva pedofilije među sveštenicima.
U izvještaju koji je objavljen 2009. godine utvrđeno je da je u irskim industrijskim školama i sirotištima pod katoličkom upravom seksualno i psihološko zlostavljanje bilo "endemsko" tokom većeg dijela 20. vijeka.