Eštonova je u intervjuu "Volstrit džornalu" rekla da ta pomoć ipak zavisi od toga da li će nova ukrajinska vlada primijeniti ekonomske i političke reforme, prenijela je novinska agencija Tanjug.
Taj mogući paket pomoći, o kojem su najviši evropski i američki zvaničnici razgovarali na marginama Bezbjednosne konferencije u Minhenu proteklog vikenda, predstavljaće dosad najkonkretniji potez Zapada otkad je ponovno pokrenuta geopolitička borba za Kijev, odnosno otkad je predsjednik Ukrajine Viktor Janukovič odustao od Sporazuma o pridruživanju sa EU i umjesto toga sklopio dogovor sa Rusijom o pomoći od 15 milijardi dolara, piše "Volstrit džornal".
Zvanična Moskva, zabrinuta zbog toga što je Janukovič izvršio rekonstrukciju vlade da bi udovoljio demonstrantima, saopštila je prošle nedelje da će suspendovati prvu tranšu te pomoći, što otvara prostor da se Zapad ponovo uključi u borbu za uticaj nad Kijevom, navodi list.
Eštonova se, međutim ,distancirala od zahtjeva za održavanje prevremenih predsjedničkih izbora u Ukrajini, koji bi redovno trebalo da se održe sledeće godine.
Ona je istakla da je na ukrajinskim političarima da odluče kad je pravo vrijeme za održavanje izbora, ali je dodala i da bi EU i SAD mogli da obezbijede značajnu pomoć Ukrajini ako vlasti i opozicija prekinu neprijateljstva.
Ukrajina je na granici bankrota, pa bi paket pomoći od Zapada mogao mnogo da znači vladi predsjednika Janukoviča, zaključuje "Volstrit džornal".