Incidenti su izbili prije svega u regionu grada Bujra na jugoistoku, gdje je na biralištima došlo do sukoba između stanovnika koji se protive glasanju i policije, a tom prilikom je ranjena 41 osoba, od kojih 28 žandarma.
Incidenti su izbili ubrzo nakon otvaranja glasačkih mesta jutros u osam sati, kada su grupe mladih uništile glasačke kutije na biralištima u mjestima Rafur, M'šedelah i Saharidž, a žandarmi su upotrebili suzavac kako bi rasterali demonstrante koji su pokušali da spriječe birače da glasaju, prenose francuski mediji.
Zbog sukoba je odmah prekinuto glasanje u ova tri mjesta, navodi francuski dnevnik "Figaro".
U gradu Alžiru su policajci, raspoređeni u velikom broju, uhapsili grupu od pet osoba koje su skandirale slogane protiv vlasti.
Alžirski ministar unutrašnjih poslova Tejb Belaiz je u podne izjavio da se glasanje odvija "u dobrim uslovima na 50.000 glasačkih mjesta" u zemlji.
U Alžiru se danas oko 23 miliona birača opredeljuje između šest kandidata, od kojih se najviše šansi daje aktuelnom predsjedniku Abdelazizu Butefliki.
Buteflika (77), koji je došao na vlast 1999. godine i za koga se u širokim krugovima očekuje da će danas osvojiti i četvrti predsjednički mandat uprkos hroničnim zdravstvenim problemima, glasao je iz nvalidskih kolica, prenio je AFP.
Prvi put se pojavivši u javnosti poslije dvije godine, na glasačkom mjestu u kvartu El Bair u Alžiru, nasmejani Buteflika mahao je novinarima koji izvještavaju o izborima obilježenim upozorenjima na izbornu krađu i pozivima na bojkot.
Neki mediji su doveli u pitanje da li će predsjednik biti u stanju da glasa, ali su njegovi saradnici juče saopštili da će on lično glasati na nekom od biračkih mjesta.
Više od 260.000 policajaca brine se za bezbjednost izbornog procesa u najvećoj afričkoj državi, u kojoj 23 miliona građana ima pravo glasa.
U sedmicama uoči izbora dolazilo je do nasilja i protesta protiv režima na ulicama prestonice Alžira, a protesti su juče kulminirali nasilnim rasterivanjem demonstranata i njihovim hapšenjem.
Tada se nekoliko članova antirežimske grupe Barakat (Dosta je) okupilo u centru Alžira prije nego što ih je policija nasilno uklonila i prisilila da odu bez obzira na grupu stranih novinara.
Barakat je prije dva mjeseca formirala grupa mladih u znak protesta zbog, kako upozoravaju, političkog autoritarizma u zemlji, a posebno se suprotstavljaju ponovnoj Buteflikinoj kandidaturi.
Grupa "Amnesti internešenel" izrazila je zabrinutost zbog ograničavanja slobode govora uoči izbora, dok su Reporteri bez granica juče saopštili da se novinari suočavaju sa brojnim teškoćama tokom izvještavanja.