Bivši i sadašnji direktor IMS o sporu sa Istorijskim institutima. Ideja o “centru istorije pod jednim krovom” potekla od Muzeja
POSLE objavljivanja teksta “Gužva pod istim krovom”, našem listu javili su se sadašnji i bivši direktor Istorijskog muzeja Srbije, Miroslav Živković i Andrej Vujnović.
Oni su reagovali na stavove direktora Instituta za savremenu istoriju Momčila Pavlovića, i direktora Instituta za noviju istoriju Srbije Momčila Mitrovića, a povodom sporenja oko korišćenja prostora u zgradi na Trgu Nikole Pašića 11, u kojoj se nalaze Muzej i instituti, kao i tvrdnji da je za uređenje muzejskog prostora “enormno” korišćen novac.
POSLIJE objavljivanja teksta “Gužva pod istim krovom”, našem listu javili su se sadašnji i bivši direktor Istorijskog muzeja Srbije, Miroslav Živković i Andrej Vujnović.
Oni su reagovali na stavove direktora Instituta za savremenu istoriju Momčila Pavlovića, i direktora Instituta za noviju istoriju Srbije Momčila Mitrovića, a povodom sporenja oko korišćenja prostora u zgradi na Trgu Nikole Pašića 11, u kojoj se nalaze Muzej i instituti, kao i tvrdnji da je za uređenje muzejskog prostora “enormno” korišćen novac.
Nije u redu da direktori instituta preko novina raspravljaju o zaključku Vlade, koja nam je ovaj prostor dodijelila - kaže Miroslav Živković, direktor Istorijskog muzeja Srbije. - Nije u redu da gospodin Mitrović traži da mu se dostavljaju planovi rekonstrukcije. Plan za rekonstrukciju, koji je ovlašćena firma dobila putem tendera, odobrava Ministarstvo kulture, a ne institu
Nedopustivo je, dodaje Živković, i to što su direktori dva istorijska instituta iznijeli mnogo neistina o enormnom trošenju novca za rekonstrukciju Istorijskog muzeja Srbije.
- Mada sam odnedavno direktor, pregledao sam sve papire i priča o nenamenskom trošenju novca uopšte ne stoji.
I bivši direktor IMS Andrej Vujnović podseća da je Vlada dodelila Muzeju prostor u suterenu i prizemlju zgrade na Pašićevom trgu za čuvanje i prezentaciju srpske muzejske građe. Tačno je, naglašava, da je već dvadeset godina stara “vizija” o “svojevrsnom centru istorije” pod jednim krovom, kojeg bi činili istorijski muzeji i instituti, ali ta “ideja”, kaže, potekla je od Muzeja.
Prebacujući na adresu instituta “nerad i javašluk”, Vujnović podsjeća da je komisija Univerzitetske biblioteke ocijenila u više navrata da su instituti “neadekvatnim odnosom prema svojim bibliotekama fond doveli do neupotrebljivosti.”Ministarstvo kulture je takođe izvršilo uvid u prostor u kom je bila smještena biblioteka instituta i konstatovalo da se “nalazi u izuzetno teškom, ugroženom stanju, sa knjigama i časopisima koje je vidljivo zahvatio proces degradacije (vlaga, buđ, prašina, mehanička oštećenja, ptice koje su naselile prostor i započele proces biološke degradacije)”. Kako Ministarstvo nije uspjelo da ustanovi ko brine o bibilotekama, samo je preduzelo korake da se eleminiše “spoljni uzrok ugrožavanja”, ali nisu mogli da eliminišu “onaj glavni, a to je ljudska nebriga”
To je bio razlog zbog kog je Vlada 2005. donijela zaključak da se prostor koji ne liči na “biblioteku već na otpad knjiga i mobilijara nekadašnjeg Muzeja revolucije” da na korištenje IMS, ističe Vujnović i dodaje:
Prema Vujnovićevim rečima direktori oba istorijska instituta iznijeli su njemu, kao neposrednom učesniku u događajima, nepoznatu činjenicu da je u uređenje prostora “uložen ogroman novac” i da se od potrošenog novca “mogla nova zgrada da sazida...”
- Za uređenje oko 4.000 kvadratnih metara prostora za IMS u okviru Nacionalnog investicionog plana bilo je opredeljeno oko 80.000.000 dinara. Muzej je gotovo sva sredstva koja je imao na raspolaganju u 2006. i 2007. godini u iznosu od oko 17.000.000 dinara utrošio, rukovođen idejom o “centru istorije”, na uređenje oko 300 kvadrata za smeštaj ostataka knjižnog fonda instituta.
izvor: (vecernje vijesti)