Vojnici napali područja u rezervatu za divljač Sambisa u državi Borno
Nigerijska vojska

Ofanziva Nigerije protiv Boko Harama

Vojnici napali područja u rezervatu za divljač Sambisa u državi Borno

Boko Haram je pobunjenička grupa koja napada vlasti i hrišćane, a žele osnivanje islamske države na sjeveru Nigerije.

Nigerijske snage počele su s napadima na uporišta Boko Harama na sjeveroistoku zemlje, kazali su zvaničnici snaga sigurnosti u trenutku dok su na terenu raspoređivani borbeni mlazni avioni i helikopteri sa teškim naoružanjem.

Vojnici su napali područja u rezervatu za divljač Sambisa u državi Borno, gdje je oružana grupa uspostavila baze, kazala su u četvrtak dva izvora koja su htjela ostati anonimna, bez davanja više detalja.

Nigerijska vojska je saopštila da su spremni da počnu sa zračnim napadima na borce Boko Harama u trenutku kada je nekoliko hiljada vojnika prebačeno u zabačenu regiju s ciljem da ponovo osvoje teritorij koje je zauzela grupa.

Snage od "nekoliko hiljada" vojnika, potpomognute vojnim mlaznim avionima i helikopterima s teškim naoružanjem su raspoređene za ofanzivu u državama Borno, Yoba i Adamawa, kazao je portparol Odbrane, brigadni general Chris Olukolade.

Telefonske veze između Borna i Yobe u skoro u potpunosti prekinute u četvrtak, a 12-satni noćni policijski sat je uveden u Adamawi, nakon što je prethodno policijski sat uveden u druge dvije države.

Operacija je pokrenuta nakon što je predsjednik Goodluck Jonathan uveo vanredne mjere u sve tri države, kada je priznao da je Boko Haram "preuzeo" teritorije na sjeveroistoku i proglasio rat protiv vlasti.

Povećano vojno prisustvo je uslijedilo nakon nasilja koje je Boko Haram usmjerio protiv vlast i hrišćanskih meta na sjeveroistoku. Boko Haram želi uspostaviti islamsku državu na sjeveru Nigerije.

Reputacija vojske

Ofanzivu su s oprezom pozdravili neki u Nigeriji, ali reputacija vojske da koristi pretjeranu silu izaziva zabrinutost širom svijeta.

Grupe za zaštitu prava su kazale da se boje za sigurnost civila zbog boraca s obje strane, ali Jonathanov potez uživa raširenu podršku javnosti nakon što je tri godine pokušao da smiri pobunu bez značajnog uspjeha.

Sjedinjene Američke Države su u srijedu iskazale zabrinutost zbog pogoršanja "kruga nasilja", te su upozorile da bi "oštre i brutalne" taktike ili zanemarenje ljudskih prava tokom vanrednih operacija moglo ugroziti bilateralne odnose.

Grupe za zaštitu prava su dokumentirale slučajeve zlostavljanja koje su provodile nigerijske snage, uključujući egzekucije i nasumično otvaranje vatre.

"Ako vojska nastavi s praksom da im meta budu civili, postoji rizik od masovnih zlostavljanja tokom ove ofanzive", rekao je Eric Guttschuss iz Human Rights Watcha.

(Izvor:AlJazeera)