Makedonija i Kosovo traže rješenje za zabranu uvoza
"Spustili rampu"

Kosovska rampa za makedonske proizvode

Makedonija i Kosovo traže rješenje za zabranu uvoza

Iako je Makedonija ukinula mjeru o uslovljenom uvozu pšenice sa Kosova, makedonski prehrambeni proizvodi ne mogu preći kosovsku granicu.

Vlada Makedonije pokušava uvjeriti Vladu Kosova da ukine mjeru zabrane uvoza nekih makedonskih proizvoda, uvedenu u četvrtak. Iz Prištine kažu kako je to reakcija zabrane za uslovljeni uvoz pšenice i brašna u Makedoniji. Od odluke Kosova veliku štetu trpi makedonska prehrambena industrija. 

Od četvrtka Kosovo je spustilo rampu ne samo za konditorske proizvode, nego i za makedonsko mlijeko, konzervirano povrće i voće, alkohol, vina i duvan. Vlada u Skoplju tvrdi da je zabrana došla bez prethodne najave.

„Mjeru koju je Vlada Republike Makedonije uvela za brašno, nije usmjerena prema jednoj državi, nego prema svim zemljama članicama CEFTA-e i ona je u saglasnosti sa regulativom CEFTA-e. Mjera, koju je preuzelo Kosovo, jednostrano je usmjerena prema Republici Makedoniji. Mi, u toku današnjeg dana, pokušavamo razgovorima da normaliziramo stvari i ukoliko u tome ne uspijemo moguće su sve opcije“, rekao je premijer Makedonije Nikola Gruevski. 

Makedonija je početkom sedmice ukinula mjeru o uslovljenom uvozu pšenice. Premijer je najavio da će ukinuti i mjeru za uslovljeni uvoz brašna, čim se stabilizuje domaće tržište. 

Veći prostor za druge proizvođače 

Politička savjetnica u Ministarstvu za trgovinu i industriju Kosova Arta Istrefi kaže da je ovo treća godina uzastopno da Makedonija postavlja embargo na uvoz pšenice i brašna za Kosovo i da je zvanična Priština morala reagovati. 

„Ove godine ta odluka je donesena 1. jula i odmah je zakazan sastanak CEFTA-e, na kojem su tim povodom reagovale sve države. Makedonija je obećala da će do 2. septembra povući svoju odluke. Nažalost, to se nije dogodilo. Kao kontramjeru Vlada Kosova, odnosno Ministarstvo trgovine i industrije je odlučio da blokira niz makedonskih prehrambenih proizvoda, uključijuči i pšenicu“, kaže Arta Istrefi. 

Odluke iz Skoplja i Prištine najviše bi mogle da pogode privrednike. U Privrednoj komori Makedonije kažu da će, ako zabrana potraje desetak dana, konditorska i duvanska industrija, izgubiti kosovsko tržište. Ovakvo stanje, napominju, otvara veći prostor za proizvođače iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. 

„Apelujemo na Vladu i resorna ministarstva da što brže pronađu način za dogovor sa kosovskom stranom, da ostvare susret da se ukine zabrana, zato što će posljedice biti velike“, kaže Vaso Ristovski iz Privredne komore Makedonije. 

Makedonija bilježi suficit u razmjeni s Kosovom. U proteklih sedam mjeseci na Kosovo je izvezla robu u vrijednosti od 120 miliona eura, dok je uvozena roba u vrijednosti oko 12,5 miliona eura.

(AlJazeera)